"Идеята е добра, не лоша. Наистина е добре хората да имат достъп до определени медикаменти, които са без лекарско предписание. Аз имам критични бележки първо към самия законопроект. Той е витиевато написан, даващ широки граници на самите апарати, то даже няма никакви граници. Казва се, че в някаква наредба, в някакво министерство ще се напише точно кои машини могат да бъдат. Това дава ли гаранции, че това не е корпоративен ход? Ние сме учудени, защо при предлагането на такъв законопроект най-малкото е да седнем на една кръгла маса да дискутираме проблема и всеки да каже кой как вижда нещата, как те действително се случват.
Той посочи, че някои пациенти са с по няколко медикамента и трябва да се действа много внимателно, а също така един от рисковете е, че някое дете може да си купи лекарство. Относно затварянето на аптеки по малките населени места той посочи, че това зависи от законотворците, а не от фармацевтите. И допълни, че аптеките не са магазини, в които да се извършва търговия и най-често доходите идват от дрогерийната част.
"Аз разчитам на тази аптека да продавам така наречената "дрогерийна част" - памуци, козметика, общи продукти, за да може онези 0% надценка да ги избивам. Защото субсидията от НЗОК е крайно недостатъчна. И в един момент някой народен представител казва, че в Добри дол баба Иванка няма достъп до лекарства и ние ще сложим един апарат. Да, обаче в Добри дол община Трекляно ще ми вземе дрогерийната част и после в Ковачевци като ми вземат дрогерийната част, аз като имам 0% надценка по каса какво да направя? Ние работим една година за тази аптека и тъкмо по тази методика прохожда нещо и ние искаме да вземем онова, което може да издържа аптеката", заяви Качулев.
По думите му проблемът с липсата на лекарства не е реален и се решава поетапно по места, а методиката е саморегулираща се. Това е една фиксирана сума пари от бюджета на Здравна каса, където се казва, че ако в близост се отвори друга аптека, тогава има конкуренция и от касата няма да плащат субсидии на нито една от двете. И добави:
"Тези пари са фиксирани. Една нищожно малка сума на фона на предвижданото финансиране за едни вендинг апарати. Нека да помислят да увеличат тази сума, защото в момента сумата за денонощна смяна е 5700 лв, при положение, че цялата нощна смяна излиза над 18 хиляди лева високоспециализиран труд на магистър фармацевт. Ето тук вече трябва да седнем и да говорим. То нямаше иницииран разговор."
Той посочи, че промените не са консултирани дори със законовата организация Български фармацевтичен съюз. Браншовите организации също би трябвало да бъдат включени в един такъв диалог, категоричен е Качулев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..