"Идеята е добра, не лоша. Наистина е добре хората да имат достъп до определени медикаменти, които са без лекарско предписание. Аз имам критични бележки първо към самия законопроект. Той е витиевато написан, даващ широки граници на самите апарати, то даже няма никакви граници. Казва се, че в някаква наредба, в някакво министерство ще се напише точно кои машини могат да бъдат. Това дава ли гаранции, че това не е корпоративен ход? Ние сме учудени, защо при предлагането на такъв законопроект най-малкото е да седнем на една кръгла маса да дискутираме проблема и всеки да каже кой как вижда нещата, как те действително се случват.
Той посочи, че някои пациенти са с по няколко медикамента и трябва да се действа много внимателно, а също така един от рисковете е, че някое дете може да си купи лекарство. Относно затварянето на аптеки по малките населени места той посочи, че това зависи от законотворците, а не от фармацевтите. И допълни, че аптеките не са магазини, в които да се извършва търговия и най-често доходите идват от дрогерийната част.
"Аз разчитам на тази аптека да продавам така наречената "дрогерийна част" - памуци, козметика, общи продукти, за да може онези 0% надценка да ги избивам. Защото субсидията от НЗОК е крайно недостатъчна. И в един момент някой народен представител казва, че в Добри дол баба Иванка няма достъп до лекарства и ние ще сложим един апарат. Да, обаче в Добри дол община Трекляно ще ми вземе дрогерийната част и после в Ковачевци като ми вземат дрогерийната част, аз като имам 0% надценка по каса какво да направя? Ние работим една година за тази аптека и тъкмо по тази методика прохожда нещо и ние искаме да вземем онова, което може да издържа аптеката", заяви Качулев.
По думите му проблемът с липсата на лекарства не е реален и се решава поетапно по места, а методиката е саморегулираща се. Това е една фиксирана сума пари от бюджета на Здравна каса, където се казва, че ако в близост се отвори друга аптека, тогава има конкуренция и от касата няма да плащат субсидии на нито една от двете. И добави:
"Тези пари са фиксирани. Една нищожно малка сума на фона на предвижданото финансиране за едни вендинг апарати. Нека да помислят да увеличат тази сума, защото в момента сумата за денонощна смяна е 5700 лв, при положение, че цялата нощна смяна излиза над 18 хиляди лева високоспециализиран труд на магистър фармацевт. Ето тук вече трябва да седнем и да говорим. То нямаше иницииран разговор."
Той посочи, че промените не са консултирани дори със законовата организация Български фармацевтичен съюз. Браншовите организации също би трябвало да бъдат включени в един такъв диалог, категоричен е Качулев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..