„Децата вземат пример от родителите си и от обществото като цяло. Ние възрастните по-лесно можем да се въздържаме от използването на телефони, но това е доста целенасочено усилие. Така че не бих обвинявал децата, че са зависими от екрани, според мен феноменът е малко по-широк“, каза Господинов.
По думите му има значение за какво използват децата устройствата. Ако е за образователни цели са добре прекарани часове, отколкото времето в социалните мрежи, сподели той.
„Има родители, които оставят на детето устройството, за да бъде то по-спокойно, за да не ги занимава с нещо, когато са заети. Това не е само в България. Има всякакви крайности и това, което родителите могат да направят е свързано с примера. Ако се чудят защо децата им не четат книги, ами може би, те самите трябва да започнат да четат книги“, посочи Иван Господинов.
Според него е по-важно да се помисли как се прекарва времето пред екраните, а след това да се поставят ограничения.
По отношение на компютърните игри, Господинов е категоричен, че има и полезни – такива, които развиват стратегическо и икономическо мислене.
„Децата няма да спрат изведнъж да играят компютърни игри. Може родителите да се опитат да ги насочат към някои, които са по-образователни“, каза Иван Господинов.
Той посочи, че често децата се интересуват повече от екраните, отколкото от образователния процес.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..