Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Залата в НЧ "Братя Миладинови - 1917" в "Княжево" отново ще бъде дом на изкуствата

Снимка: fb/Народно читалище "Братя Миладинови - 1917

Залата в Народно читалище "Братя Миладинови - 1917" в кв. „Княжево“ ще бъде преобразена в културен център от най-високо ниво - с модерна визия и оборудване. Проектът беше представен на 18 септември 2024 г. пред жителите на „Княжево“ и официални гости от автора на концепцията арх. Десислава Димитрова.

Залата на читалището разполага с перфектни акустични качества, оркестрина и въртяща се сцена и се очаква да бъде нов притегателен център за изкуствата - музика и театър, а залите към нея ще предоставят възможност за различни изложби.

Пред Радио София арх. Десислава Димитрова обясни, че идеята за възраждането на читалището започва преди една година, когато арх. Петър Диков посвещава 70-ия си юбилей на благотворителна кауза.

„Той помоли всички присъстващи на рождения му ден да дарят благотворително за тази кампания да се помогне на залата в „Княжево“. На мен възложиха задачата да се заема с проекта за обновяването й. Аз приех това нещо не просто като архитектурен проект, а като една мисия, с която архитектурата да обедини изкуствата“, каза арх. Димитрова.

Тя добави, че от 90-те години залата е затворена и е била превърната в склад за дървен материал. В момента е със стени от тухли и под от бетон, като липсват седалки, но сцената е запазена в автентичния й вид, отбеляза арх. Десислава Димитрова.

„Има въртяща се сцена и оркестрина. Оркестрина има само в Операта и в Музикалния театър, т.е. това е една зала, която още в миналото, когато е била използвана за музикална, театрална и кино зала е имала изключително високи акустични качества“, изтъкна арх. Димитрова.

Проектът "Възраждащата се зала на Княжево - Архитектура, обединяваща изкуствата" беше представен чрез дигитална мапинг проекция на своите стени.

„С 3D мапинга успяхме да разкажем за символите, които съм вложила, създавайки концепцията, не само визуално да покажем как ще изглежда залата, но и от какво е била вдъхновена тя – от планината, от водата. Основен акцент в тази зала е Витошкото лале, представено като слънце. Това е логото на читалище "Братя Миладинови“, каза арх. Десислава Димитрова.

Тя добави, че предстои остойностяване на проекта и търсене на програми и подкрепа от страна на институциите за финансиране.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е водач на втори цигулки и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34

И Торбалан за дядовци

На 5 октомври комиксите „Дъга“ представиха своят втори том на фестивала Musagena New Vibes Fest. Това е второ издание след възраждането на името през 2022 . Андрей Андров и Джулиано Димитров от сдружение „Комикс Манифактура" гостуват по този повод в студиото ни: "Занимаваме се с проекта да бъде успешен напред във времето. Идва като мечта,..

публикувано на 19.10.24 в 11:07