Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да насърчим детското четене онлайн

Разказват Олга Василевска и Пирина Воденичарова

Олга Василевска
Снимка: Даниел Ненчев

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света.

Подкастът "Нов човек“ е много личен мой проект, който започна преди четири години с целта да изследвам промените в живота ни – защо идват, какво ни носят и защо е нужно да приветстваме промяната в живота си. Всъщност, концепцията на подкаста е такава, че той самият се променя – има дванайсет епизода, един куратор или партньор, с който го развивам и след това свършва.

Всяка година започва нов подкаст, с нова тема, нова концепция – всичко е изцяло ново“, посочва Василевска и допълва, че тази година всичко е съкровено и лично, а децата са на фокус.  Това е и причината да обърне внимание на детското четене. Гостуват книгоиздатели, автори, илюстратори и други експерти от света на детската книга.

"Ние пък поставихме темата, как да поощрим детското четене онлайн, там където много често децата прекарват времето си". Нейните деца обаче не са силно привлечени от онлайн пространството. "Това става много лесно, ако ти не даваш такава възможност. Детето ти няма таблет или телефон. Те нямат такава необходимост. Истината е, че детското въображение е нескончаемо. Когато децата имат свободно време за себе си и са в своята стая, където имат безброй много книги и игри, с които времето им е напълно запълнено и няма никаква липса при тях. Единственият момент, в който чувстват, че са лишени от нещо е, когато са заобиколени от деца, които имат телефони в ръцете си“, посочва Василевска.

Впечатлена съм от това, колко много могат да научат децата без телефон. Сега те са на шест и на осем и най-вероятно, когато станат на 12 няма да има начин да нямат телефон или екран пред тях, но тогава ще му мислим, допълва още тя.

По думите ѝ без интернет децата имат високо ниво на концентрация и научават много.

В четвъртото издание на подкаста “Нов човек“ са включени най-важните теми на съвремието ни, които се предлагат на децата и техните родители. В него участва издателят, писател и преводач Зорница Христова със своите чудесни книги „Философски закуски по най-важните теми в живота – самотата и провалът, за щастието, за войната и мира, демокрацията и диктатурата.

По темата как се поощрява детското четене онлайн коментира и Пирина Воденичарова, създател на платформата „Нито ден без книжки“, а отскоро издава и собствени книги. Подумите й на първо място трябва да се насърчават родителите да четат на своите деца. Ако я няма искрата на любовта, едва ли бихме могли да насърчим някого да прави нещо, а родителите винаги запалват тази искра у своите деца, коментира Пирина Воденичарова.

Чуйте още от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30

БНР с две номинации за наградите "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г.

Журналистите от БНР - Гергана Хрисчева и Мая Данчева са сред номинираните за годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г. Организатор на традицоинното събитие е Федерация "Български пациентски форум". Гергана Хрисчева, журнарист в Дирекция "Дигитални програми" на БНР е номинирана за подкаста на БНР "В центъра на..

публикувано на 04.12.24 в 15:24
Водещата Гергана Пейкова с режисьора Димитър Коцев - Шошо

По-флуидните хора са ми по-интересни

Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси". Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат..

публикувано на 04.12.24 в 15:08

По-скъпа вода ще плащат перничани от следващата година

По-скъпа вода ще плащат перничани през новата 2025 година. Увеличението ще бъде с около 9.5%, което се равнява на около 0.40 лв. на 1 кубик вода. Предстоящото увеличение е залегнало в бизнес-плана на ВиК-Перник, който е одобрен от КЕВР, каза управителят на ВиК Перник Борислав Иванов: "Така че, то е планово. В тази цена са включени всичките компоненти,..

публикувано на 04.12.24 в 13:25
Художникът Самуил Велев

Изложбата „Непознат“ на Самуил Велев в търсене на това какво формира представата ни за хората

Младият живописец Самуил Велев изследва връзката между външния и вътрешния свят в над 40 портрета от изложбата си „Непознат“, позиционирана в културно пространство "Бобина" от 3 до 12 декември. Вдъхновението за изложбата идва от самата работа и експериментът с живописния похват, като 23 от картините са върху платно, а 21 са върху хартия.  “Картините..

публикувано на 04.12.24 в 12:31

Коледни образователни ателиета в Националния етнографски музей

От 10 до 19 декември, в Националния етнографски музей при БАН ще се проведат традиционните Коледни образователни ателиета. Записванията вече започнаха, каза пред Радио София етнологът Мария Боянова. В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и..

публикувано на 04.12.24 в 12:14