България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Така страната ни остава сред водещите страни по брой на жилищата, което я поставя на първо място сред 27-те държави от ЕС. Според последния Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт", на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища.
Това дава възможност за голяма печалба от недвижими имоти в страната ни, отбелязват експерти.
Стабилността и предвидимостта при търговията привличат не само купувачите на дребно, но и големи инвеститори, привлечени от разнообразието на луксозно строителство, ваканционни жилища и търговски обекти.
Голямото предлагане на различни типове имоти гарантира инвестициите и пази от рискове, свързани със съсредоточаването на капитал в определен пазар или сегмент, коментират експерти.
Според тях страната ни се превръща в предпочитана за инвестиции, а ниските ограничения в строителството дават възможност за навлизане на иновативни проекти, които да предлагат модерни, енергийно ефективни решения.
Според данните на НСИ, цените на жилищата в страната са се увеличили с 3,4% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо първите три месеца на годината, когато обаче скочиха със 7,1% спрямо последното тримесечие на 2023 г.
Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе, където жилищните цени са скочили през второто тримесечие с цели 13,2% спрямо първото, следван от град Пловдив (с повишение от 5,3%), София (с 2,9%) и Бургас (с 2,9%). Слабо намаление на цените на жилищата е регистрирано в град Стара Загора (понижение с 0,2%).
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..