Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните квартети на Бела Барток и присъствието им в емблематични хорър и трилър филми, споделиха пред Радио София Кръстина Денчева от „Брас перспективи“, която е автор на творческата концепция и виолончелистът Виктор Трайков.
„Идеята на този проект е да погледнем към музиката на Барток за струнни инструменти и конкретно към неговите струнни квартети през призмата на Готик културата и на мястото, което музиката на Барток заема в историята на киното. Музиката на Барток присъства в киното близо 60 години, като най-често се появява в драматични филми и сериали, но най-вече в киното. Един от филмите, от които тръгна тази идея при мен, е филмът по Стивън Кинг „Сиянието“ на Стенли Кубрик“, каза Денчева.
Тя добави, че гледайки филми, хората рядко се замислят, че слушат именно Барток.
„По тази линия започнах да слушам по-внимателно и периодично попадах на нови и нови филми, в които Барток звучи и постепенно събрах една колекция, която в момента е от над 65 филма. Другата линия, по която се появи този проект е, че попаднах на кавър на канадската група „Тенорите“, кавър на песента „Who wants to live forever“, която е превърната с нова оркестрация в абсолютна готик опера и е поставена във вампирски замък“, обясни Кръстина Денчева.
Споделяйки с Виктор Трайков мисли за любими композитори, тя решава да му предложи да погледнат към Барток и струнните му квартети.
Виктор Трайков е соло-челист в камерния оркестър Drop Down Community, с който концертира редовно в България и чужбина. Има богат опит като соло виолончелист в Симфоничния оркестър на БНР, оркестъра на Класик ФМ, Нов Симфоничен Оркестър, както и в международния оркестър Philharmonie der Nationen (Германия).
„Аз не гледам особено такъв тип филми и нямаше как да разбера, че музиката на Барток присъства там“, споделя Виктор Трайков и признава, че и преди е изпълнявал произведения на Барток, но никога не го е асоциирал с филми.
„За мен погледът е абсолютно нов. Аз като не съм фен на тежките психологически филми си гледам чисто от музикална гледна точка на моята част от проекта. За мен цялата идея е много разчупена, както и това, че утре ще свирим на алтернативно място“, каза Виктор Трайков.
Кръстина Денчева добави, че именно това е друга линия в проекта - търсене на алтернативни пространства, в които да поставят Барток.
На софийска сцена утре в проекта „Bartók Gothic” ще чуем и Стоимен Пеев – цигулка, Ивайло Данаилов – цигулка и Стефания Янкова – виола.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..