Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

Снимка: Росина Пенчева

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г.

Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно записват материал, който впоследствие Мирян обработва и превръща в музикален албум.

“Идеята дойде постепенно, защото мен винаги ме е вълнувала музиката, която се случва по-директно, без предварително зададени правила и рамки, хармонии и структура”, казва Мирян Колев в “Радиокафе”.

Той се интересува отдавна от аутизма и знае, че хората от аутистичния спектър имат по-изострена чувствителност и имат таланти, за които не винаги разбират и не винаги развиват.

За интуитивното музициране, авторът казва, че е дефинирано преди 100 години, но почти изцяло се припокрива с понятието свободна импровизация, т.е. без предварително зададени рамки, като може да има и някакви насоки, които не са тонални или хармонични, а са много по-абстрактни. 


Целта на албума е да покаже, че аутизмът не е увреждане, а тези хора са с по-различна чувствителност и имат умения и таланти, за които не винаги разбираме. Втората цел е хората да излязат от рамката в музиката, която е създадена от поп културата. 

На представянето на албума в “Топлоцентрала” ще се проведе и разговор за процеса на създаване на албума и работата с деца от аутистичния спектър между Мирян Колев, Ани Андонова - учредител на сдружение „Асоциация Аутизъм“, специалисти от Дневен център “Дъга” и Росина Пенчева - фотограф и продуцент на проекта.

Незаменим партньор за създаването на албума “Интуиция” е сдружение „Асоциация Аутизъм“, с чиято помощ се включват младите участници от Дневния център за работа с деца от аутистичния спектър „Дъга“ в София.

“Ние предлагаме на децата различни такива инициативи като арт йога, хипотерапия, защото искаме да разнообразяваме нещата”, казва Ани Андонова от сдружение „Асоциация Аутизъм“. По думите ѝ децата са се включили с ентусиазъм в проекта, защото това е нещо много иновативно и експериментално.

Чуйте повече за проекта и реализирането му в разговорите на Мария Бояджиева с Мирян Колев и Ани Андонова в звуковите файлове.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00