Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и начините и средствата за справяне с тях. Всеобщ проблем за всички се оказа дефицитът на кадри (военни лекари), както и вариантите за задържане на квалифициран персонал (военни лекари със специалност) в системата.
"Конференцията беше много поучителна за нас и добави лек стимул да продължим да работим в същия дух. Оказа се, че България стои много добре на фона на международните ни партньори", коментира майор д-р Марияна Иванова от катедра "Военна медицина" във ВМА.
По думите ѝ, основна цел на военномедицинската академична общност е опазване на здравето и създаване на кадри, които да се грижат за опазване на здравето на военния персонал.
“Виждайки нивото, на което са останалите държави, включително и военните ни партньори като САЩ, Германия, Франция, които са доста по-големи и икономически развити страни, оказва се, че страната ни е постигнала много през последните няколко години. Представихме системата на нашето военномедицинско образование, броя на випуските, които сме произвели досега".
Тя обясни, че програмата за набиране на лекари е започнала през 2017 г., като тристранно споразумение между ВМА, Военноморското училище във Варна и Медицинският университет във Варна. Тогава е приет първият випуск, който завършва 2023 г.
Това, което привлича студентите е възможността за кариерно развитие, защото в момента, в който завършат започват веднага работа. Освен това не е за пренебрегване и възможността да завършат без финансова подкрепа от семейства си, защото цялото им обучение е за сметка на тристранния проект.
Към момента се обучават осем випуска военни лекари - един вече е завършил и един випуск предстои да се дипломира на 5 октомври. “Реално дава ефект програмата и предизвикахме възхищение при съобщаването на тези факти”, коментира още тя.
Всички страни, независимо от различията в територия, брой население, култура и икономическо развитие показаха, че са обединени от обща кауза „Prepared to be surprised”.
Едно от предложенията за справяне с недостига на медицински кадри, както в цивилната медицина, така и във военната, като се предложат на медицинските кадри механизми и социални придобивки, които биха ги привлекли в това поле на реализация.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.