„КЛАС 90“ е първи игрален филм на режисьора Бойко Боянов, който написва сценария заедно с режисьора Станислав Тодоров – Роги („Дъвка за балончета“). Двамата разказват за своето поколение, преплитат съдби и истории, които често черпят от реалността.
“Готови сме вече за официалната кампания. Филмът е готов. Беше показан на фестивала “Златна роза” във Варна”, разказа в “Радиокафе” Бойко Боянов, режисьор и съсценарист на филма.
По думите му идеята за филма се е зародила преди шест години, когато му хрумва да направи филм за съученици, които се събират на другарска среща след 33 години, споделя идеята си на продуцента Мила Войникова, която също харесва идеята, а Станислав Тодоров – Роги, става съсценарист.
“Първоначално с Роги имахме идея да са лични, истински истории, разпитахме познати и приятели, но нищо, което на нас да ни е интересно, не се появи и в крайна сметка започнахме да измисляме, но измисляйки на базата на това, което познаваме добре, защото ние сме от това поколение и сме ги преживели тези години”, разказва режисьорът.
Комедийната драма събира на големия екран едни от най-обичаните български актьори и ни среща с група съученици, завършили гимназия през 1990 г., които се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си.
Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.
“За нас беше интересно не толкова да направим някакъв задълбочен и изчерпателен анализ на прехода, а по-скоро да видим как всеки от нас е реагирал на това, което ни заобикаля. Това не е филм, който да коментира изчерпателно епохата на социализма или на това, което се случи след това, но ние живяхме през това време и с нас се случваха разни неща, които смятаме за важни. В тези ситуации понякога изглеждаме смешно, понякога - трагично”, допълва той.
Филмът разказва за изборите, които всеки прави, за това съжалява ли за нещо, можеше ли да е по-различно и за какво са мечтали хората от това поколение. “Смятаме, че това, за което разказваме, може да се случи и на друго място. Просто ние разказваме нашата история, в нашата страна и това, което се случваше с нас”.
В създаването на филмовата история помага и преподавателят по писане на сценарии Ян Флайшер, който съветва създателите на филма да разкажат историите на всеки от героите, а не само на един, както е в класическите сценарии.
Във филма участват Любомир Нейков, Людмила Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, Юлиан Вергов, както и германската актриса Катрин Йене.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..