Вавилонската кула зикурат (вид древен шумерски храм – б.р.) занимава и вдъхновява през вековете хората на изобразителното изкуство и литературата, като те я интерпретират по противоположни начини: от „Кулата на раздора“ до мястото, където чрез владеенето на езиците, различните народи се опознават и съжителстват в мир, обяснява проф. Аксиния Джурова.
Аз следя развитието на Георги Маринов повече от четири десетилетия. Почти всички негови изложби, посветени на живописта и скулптурата, съм откривала. Струва ми се, че последната изложба, която се открива в галерия “Стубел”, е много показателна за това към какво посягат във време на изпитания хората на изкуството, къде търсят спасение, към кого се обръщат за упование”, разказва проф. Аксиния Джурова.
По думите ѝ Георги Маринов започва да разработва темата за “Вавилонската кула” преди няколко години в неговата пластична изложба “Полет и отломки”. “Тогава той показа едно голямо владеене на формата и материала (гранит и черен мрамор). Сега, изложбата е много по-богата и показва как, когато упорито и последователно един човек разработва една тема, докъде стига”, допълва тя.
Георги Маринов е роден на 28 юни 1968 г. в Троян. Завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства в родния си град. През 1998 г. се дипломира в Националната художествена академия със специалност „Скулптура“, с магистърска степен в класа на проф. Борис Гондов. От 2000 г. е член на Съюза на българските художници. Носител е на наградата за скулптура на „Алианц България“ за 2018 г.
Чуйте повече в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Репортаж Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите,..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..