Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна.
Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков.
С днешна дата вече започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“.
В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Крайният срок за изпращането на снимките е до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса - до 7 ноември. На 23-ти следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.
Повече по темата разказа проф. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател, декан на факултета по екранни изкуства в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", гост в предаването "Радиокафе“ в качеството си на председател на журито на Националния фотоконкурс “Анастас Карастоянов“.
"Анастас Карастоянов е един от първите български фотографи, едно от най-известните европейски имена. Името му може да бъде срещнато и като Анастас Стоянов, тъй като по време на работата си в Сърбия, където е поканен като придворен фотограф, той умишлено маха приставката “кара“ от своето име“, разкри той.
Проф. д-р Красимир Андреев е част от журито на конкурса вече няколко години, първоначално като член, а днес и като председател.
“В това жури са били много изявени български фотографи, хора пряко свързани както с българската фотография, така и с образованието по фотография в България, но това е логично, защото конкурсът наистина е уникален за България. Той е единственият само за черно-бяла фотография“, посочи проф. Андонов.
Той отбеляза, че този форум събира творби на най-дълго работили, изявени фотографи и същевременно на такива, които в момента тръгват в тази посока, което придава голяма сериозност на събитието. Не случайно конкурса носи името на Анастас Карастоянов, който е от град Самоков и е един от първите фотографи в България. През месец май в града бе открит и паметник на Анастас Карастоянов.
Още аспекти за личността на фотографа и развитието на фотографията в България, както и за новите проекти на проф. д-р Красимир Андонов, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..
Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..
В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..
Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние. Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..
Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..
В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда „ЕЛКА..
Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..