Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Октомври е определен за Международен месец за борба с рака на гърдата

Д-р Ваня Митова: Освен редовни прегледи при специалист, жените трябва и да самопреглеждат гърдите си

Д-р Ваня Митова
Снимка: lozenetz-hospital.bg

Октомври е Международният месец за борба с рака на гърдата. Целта е да се повиши осведомеността и да се насърчи ранната диагностика и превенция на заболяването.

Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените. Ранното му откриване определя и излекуването му.

Пред Радио София д-р Ваня Митова - началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в Университетската специализирана болница по онкология  „Проф. Иван Черноземски“ обясни, че в България не съществува скринингова програма за рак на гърдата. Тя препоръча всички жени до 40-годишна възраст да си правят редовна ехомамография и на двете млечни жлези. За жени над 40-45 години, по-добрият метод е мамографията, каза д-р Митова.

„Мамографията се прави на двете гърди, в две проекции, т.е. всяка жена трябва да получи общо четири снимки на двете си гърди. При наследствено обременените жени с майка, баба, леля, сестра със злокачествено заболяване на гърда, матка, яйчници или гениталии, или имат доказана мутация на някои от гените, следва да се обсъжда и провеждането всяка година на ядрено магнитен резонанс“, посочи д-р Ваня Митова.

Тя е и създател на първото в България приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата BreastHelp. Приложението е безплатно.

„На базата на въпросник, на който жените могат да отговорят, създава алгоритъм кога да се прегледат, в какъв момент, какво образно изследване да направят и кога да отидат при конкретния специалист“, обясни д-р Митова.

Тя добави, че редовните прегледи при специалист са изключително важни, но не по-малко важно е и самопреглеждането.

„Самопреглеждането има конкретни стъпки, които отнемат 2-3 минути. Веднъж в месеца това самопреглеждане би спасило живота на всяка една дама, която реши да го прави“, уточни д-р Ваня Митова.

Тя посочи, че самопреглеждането се прави спрямо месечния цикъл на жената или ако вече няма такъв, се избира дата, на която всяка жена да прави ежемесечно самоизследване.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
хижа Камен дел

Историята оживява - хижа Камен дел

В " Историята оживява" говорим за хижа Камен дел и слушаме членове на Туристическо дружество "Камен дел", включително и как пеят: Петър Панков, член на ТД Камен дел: "За 18-и път правим и маратона до Черни връх. Още преди 1934 млади боянци са решили да направят туристическо дружество, те са и членове на читалището. Още при основаването решават, че..

публикувано на 22.03.25 в 16:00
Малките пет кьошета

Софийски разкази - Малките пет кьошета

Малките пет кьошета: Видни политици и хора на изкуството са сред първите му знатни жители. От Стефан Стамболов и д-р Кръстев до Екатерина Каравелова и Димчо Дебелянов. Къде е бил "тихият двор с белоцветните вишни"? Каква трагедия се разиграва там и още други подробности за съдбата на мястото, последователно пивница, впоследствие - разрушена - в..

публикувано на 22.03.25 в 15:00
Стефан Данаилов като млад

Адресите на любовта - Стефан Данаилов и жените в неговия живот

Радиоразказ в четири действия за любимите жени на Ламбо В Адресите на любовта проследяваме малка част от сложния, но изпълнен с уважение към жените емоционален живот на незабравимия Стефан Данаилов, който беше не само популярен актьор, но и хубав, земен човек. В унисон с любимия му театър, разказът е в четири действия с музика..

публикувано на 22.03.25 в 14:00

Хората да дишат театър

Театър-студио 4xC, в партньорство с "Алма Алтер", с подкрепата на Европейския Корпус за Солидарност и Софийския университет, ви кани на едно предизвикателство за духа, тялото и въображението – 24-часовия Нон-Стоп Театрален Маратон. Валерия Димитрова с подробностите: "Това е 22-о издание. 30 актьори и 70 души публика, вкл. представление, което..

публикувано на 22.03.25 в 11:45
С Веселина Шуманова

Птиците не само се гледат, а се наблюдават

Bulgaria Bird walks организират сутрешна и обедна разходки за наблюдение птици в Парка на Летище София. Поканата е от Веселина Шуманова, гид на разходката: "Това е първата инициатива за ежемесечно наблюдение в пет града в България. Паркът до Летището е идеално място за наблюдение на прелетни птици. София е една от европейските столици с огромно птиче..

публикувано на 22.03.25 в 11:42

С внимание към градските реки

Доц. д-р Калина Радева , ръководител Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ в СУ за Световния ден на водата: "Трябва желание за почистване. Ние сме на поляните зад Горубляне, на около 300 м. от Околовръстното. Вече трета година се грижим за този участък и го зарибяваме с балканска пъстърва. Днес сме от 10 до 13, когато ще дойде..

публикувано на 22.03.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

"Форум", 21.03.25: Може ли инвеститорът да прави каквото си поиска, ако има документи?!

В края на настоящата седмица гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов коментираха във "Форум" следните теми: Наредби, сгради, квартали, документи и интереси на инвеститорите. "Не се мисли за хората, за бъдещето и как ще се живее." Има ли власт и право кметът на откаже проект при изрядни документи или при такива..

публикувано на 21.03.25 в 18:40