Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докладът за състоянието на градовете и регионите 2024 г.

Снимка: Лили Големинова

Един от важните елементи на Европейската седмица на градовете и регионите (най-голямото събитие в сферата на кохезионната политика с над 5000 делегати и над 200 панела), е докладът за състоянието на градовете и регионите. Той вече е факт и ето някои от важните моменти в него.

180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за интеграция на мигрантите.

1 от 4 европейски граждани живее в някой от селските райони в Евросъюза, които реално покриват 75 процента от неговата територия.

Всеки ден в ЕС затварят (престават да бъдат обработвани) 800 ферми.

70 процента от населението на ЕС изпитва сезонен стрес или дискомфорт, свързан с водата – наводнения, суша или липса на достъп (по тази тема имаше интересна презентация от страна на един от заместник – кметовете на Прага като град, който при наводненията преди 20 години едва се справи, а сега дотолкова е подобрил способностите и подготовката си, че без големи проблеми градът посрещна последните наводнения).

Над 100 милиона от европейските граждани живеят в постоянен риск от  бедност и социално изключване, а 47 процента от младите европейци (на възраст между 18 и 34 години) са принудени да живеят с родителите си.

Именно местните власти влагат 50% от средствата в образованието, здравеопазването и социалните дейности. 70% от европейските политики се изпълняват именно на място. От 2004 г. насам 58% от публичните инвестиции са станали на ниво градове и региони.

Зелената и дигиталната трансформация се случва и „движи“ асиметрично в различните региони. И затова е толкова важна същността на кохезионните фондове – тяхното мото „нито един (регион) да не бъде изоставен“. И да не изостава в своето развитие.

Друга важна линия по време на Европейската седмица на градовете и регионите е пленарната сесия на Комитета на регионите. Делегатите се обединиха около мнението, че централизирания подход при създаването и прилагането на 650-милиардния план за посрещането на икономическите последствия от Ковид пандемията, макар и спомогнал да се ограничат ефектите от кризата, е довел да нови неравенства между регионите в ЕС. Повърхностното споменаване на неговата роля в сближаването в междинния мониторинг на плана от страна на ЕК също не беше подминато, както и факта, че прилагането му само на национално ниво, е довело до изключване на цели региони от разпределението на средствата. Делегатите от Европейския комитет на регионите поискаха също така отлагане на крайния срок за използване на средствата по плановете за възстановяване и устойчивост отвъд 2026 г.

Включване на местните власти да (о)стане приоритет и за следващия програмен период, за да се случва всичко bottom-up (отдолу – нагоре), защото по места се посрещат кризите, там властите са наясно какви точно са нуждите на хората.

Очаквайте специално интервю за Радио София с кмета на Клуж, Емил Бок.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 13.11.24: Как това НС да направи бюджет за влизане в еврозоната и въобще – бюджет...

Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..

публикувано на 13.11.24 в 18:40

Авария остави без парно големи части на столицата

Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София".  Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..

публикувано на 13.11.24 в 18:03

Демонстрации, забавни експерименти и лекции в Деня на отворените врати на Физическия факултет

Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..

публикувано на 13.11.24 в 17:25
Ясен Цветков

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България  (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..

публикувано на 13.11.24 в 17:17

КНСБ: Има риск минималната заплата да не достигне 1077 лева

Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

"Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"

Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...

публикувано на 13.11.24 в 15:45
Георги Захариев

Георги Захариев: Свръхрегулации допринасят за изоставането на Европа

САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..

публикувано на 13.11.24 в 15:15