Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: Радиото не е само да си информиран, то е усещането, че някой мисли за теб

Снимка: Даниел Ненчев

На 25 януари 2025 г. Българско национално радио навършва 90 години. През почти вековната история на Радиото през него са преминали стотици журналисти, които са част от разнообразното съдържание на медията. Един от тях е журналистът Бойко Станкушев, който от март 2019 година е и директор на Антикорупционния фонд.

"Гледам на историята на БНР като всички нормални хора, които са изкушени от това да получават разнообразно съдържание. Моето поколение, хората над 70, по малко по-друг начин гледат на програмите на радиоефира, защото голяма част от нашия живот мина във време, когато всичко се филтрираше, цензурираше и беше много по-различно. Аз имам един спомен, който ми е много мил. Точно бях тръгнал на училище през 1961 г. и баща ми ме пита какво искам за Коледа и Нова година. Аз му казах, че искам детектор. Тогава имаше едни магазини „Млад техник“ продаваха готови за сглобяване едни малки детекторчета. Баща ми ми подари детектор със слушалки. Никога няма да забравя – стоя на възглавница до радиатора вкъщи и на слушалки слушам радио. Хващаше се само Радио София, едно единствено радио“, спомня си журналистът.

Споделя, че още помни чувството за свобода да слуша колкото поиска, без да пречи на никого.

"Магията на това, че ти си в контакт с някакъв друг свят през радиовълните. Така се увлякох от радиото“, казва Бойко Станкушев.

По-късно, като ученик, се записва на кръжок по радиоконструкторство в Пионерския дворец, където успява да измайстори собствено радио. Дядо му, който е свидетел на началото на радиото му разказва, как по време на работа в железниците са слушали емисиите новини, което било страхотно преживяване.

Студиото на

"Не мога да идентифицирам най-първия ми спомен кога съм влезнал в сградата на радиото. Беше някъде, когато тръгна "Нощен Хоризонт“, малко след това“, казва Станкушев.

Спомня си, че като ученик в гимназията слушат и чужди радиостанции, които били заглушавани, за да не се чуват "вражеските гласове“.

"Един ден дойде един ученик, на който баща му бил някакъв човек, сигурно от висшия ешалон на властта. Той извади един бял лист и започна да ни рисува точките в София, където има по-голяма вероятност да слушаш "Свободна Европа“ или "Voice of America“. Имаше един парадокс, в който точно в подножието на най-силния заглушител на пл. „Славейков“ се хващаше „Свободна Европа“. Защо – защото всеки, който се е занимавал с теория на разпространението на вълните, знае, че те не отиват право надолу, а са като чадър – отиват встрани“, посочи Бойко Станкушев.

Като войник се увлича по новините. Слуша ги тайно, късно вечер, когато е на пост в района на Пловдив и Асеновград. За притежание и слушане на радио, други войници получават наказание от 1 година дослужване в дисцип.

БНР

Години по-късно, когато гостува в Радиото си спомня чувството гласът му да се е носил из ефира и много хора да са чули за какво говори.

"Усещането е неповторимо и незабравимо. Освен че ти си рецепиент, получаваш послания през това малко нещо (радиоприемник), ти разпространяваш някакви послания. За мен затова радиото има огромно бъдеще, защото е най-достъпното, най-демократичното, най-чистото, неподправено, нефилтрирано средство до другия свят…То не е само да си информиран. То е усещането, че някой мисли за теб, че се докосва до теб. Това е големият кеф", казва журналистът.

Още от спомените на Бойко Станкушев за БНР и бъдещето на Радиото, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07
Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Пет артистични двойки в една изложба

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..

публикувано на 03.02.25 в 13:45

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41