Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банкя - готови за утрешния ден

6
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови
Снимка: радио София

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р Александра Александрова:

"Стремим се да каним гости на високо ниво, за да възпитаваме вкус и отношение към културата. Стремим се да привличаме младите към нашите проекти като "Слушай Банкя" - в партньорство с НХА и 78-о училище. Ще направим табели с цитати от автори като Йордан Радичков, Дора Габе и изложба с цитатите в парка "Кестените". Стартира проектиране и на нов парк. Ще има традиционно коледно градче и ще надграждаме традициите. Днес подновяваме "Седянка Българка".

Какво представлява събитието, кои са летните културни събития и какво предстои до края на годината, включително и за фестивала "Кооп" - в звуковия файл.

Гостува и директора на Професионалната гимназия по туризъм Савина Спасова:

Кои са шеф-готвачите, бивши възпитаници на гимназията, че разберете още в началото на звуковия файл. Продължението е с приоритетите на новата директорка, която преподава там повече от 20 години. "Училището е създадено преди над 55 години, член е на Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство. Професиите предлагат успешна реализация, търсят се много на пазара на труда. Това прави гимназията привлекателна. При кандидатстване, първи се запълват бройките за професията готвач. Доста ученици продължават с горна степен на образование в сферата на туризма.

Демографската криза и нерегламентираността в трудовите отношения са сред причините за недостиг на кадри в сферата на туризма, но нашите ученици имат много големи успехи в събития като Национална кулинарна купа и се надявам повечето от нашите ученици да остават в България."

Още за специалностите и направленията, както и проектите и програмите, по които работи гимназията, включително Еразъм - в средата на звуковия файл. Към неговия край говорим за партньорствата на гимназията. 

Разказваме и за романа на Виолета Янушева "Преоткриване". Ръководителят на проекта "Готови за утрешния ден" на сдружение "БЛАГ ДЕН" Виолета Янушева, освен деец и просветител сред младите е и писател. Преди обаче да разберем повече за нейната дебютна книга "Преоткриване", ето разказа ѝ от първо лице за проекта и лесно ли е да развиеш креативността у един млад човек: 

"Разнообразието в таргета ни 15-29 г. е голямо. Няма пряк път към тях. Някои са се отделили със стъклена стена. Не можем да кажем, че 15 годишните са такива или не. Ако талантливите млади хора не се подкрепят, те се свиват в себе си.

Без значение кой какво твори, няма как да не се включат емоциите. Моята страст е операта и изобразителното изкуство. Книгата е израз на споделените ми емоции. Предизвикателство, поемане на риск и правене на компромиси са трите основни емоции. Колебанията ми натрупаха още емоции. Първото "да" може да определи пътя ти като творец. Когато правим избор, едва ли осъзнаваме, че се отказваме от нещо. Този отказ ни дърпа назад и затова новият път е толкова труден. Освен вълнуващ, той е и истинското."

Учителите по керамика и изобразително изкуство Елисавета и Цветан Стоянови ни разказват за една интересна изложба на учениците от 78 училище „Христо Смирненски“ в Банкя и децата със специални потребности от Дом "Дъга" в град Панагюрище:

"През годините децата, които се занимават с керамика ставаха все повече, произведенията им - също и решихме да направим изложбата. Тя е до края на октомври. Интересен е начинът, по който се колаборирахме с произведенията на децата от дневния център в Панагюрище. Това е среща на стихии. Абстрактната живопис на децата от Панагюрище и керамиката на нашите деца дават различни гледни точки, светогледът на всяко дете е автентичен, духът на изложбата показва красотата на детската душа." (Елисавета) "Изкуството е мост между възрастните и младите, чрез изкуството можем да решим проблемите между тях. Бяхме в дома и видяхме изключителния професионализъм." (Цветан)

Още за керамичното ателие в училището, какво е керамиката и какво формира обучението по изобразително изкуство - в звуковия файл.

И един разговор за книгата "Стара Банкя 1928-1929 г." с автора Румяна Николова и графичния дизайнер Диана Шингарова:

"Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет за банята е почти същата като днешната. Има много неща, които те карат да се замислиш по сериозно - има статия "Добрината е здраве". На представянето на книгата студенти от НБУ внесоха театрален елемент, а участници от "Смехурко" направиха говорящ вестник." (Румяна Николова)

"Дали сме по-съвременен поглед на това как е изглеждала стара Банкя. Решението бе да е в цветове бяло и синьо - като тези на въздуха и водата в Банкя. По подобен начин се спряхме на слънцето в корицата на книгата за гласовете на Банкя." (Диана Шингарова)

С какво още впечатляват старите броеве на вестника и какви са били предизвикателствата пред графичния дизайнер - в звуковия файл.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03