Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Зала "България"

Радиосимфониците изпълняват творби на Васил Казанджиев, Гершуин и Едуард Елгар на 18 октомври

Солист е Пламена Мангова, дирижира Мишел Тилкин от Белгия

С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог.

Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните европейски класици. Автор е на множество музикални произведения: пет симфонии, произведения за симфоничен оркестър, инструментални концерти, музика към филми и театрални постановки, хорови и камерни творби и др.

Следващо произведение в програмата е също толкова изключително и наситено със специфична звукоизобразителност.

Рапсодия в синьо“ е може би най-популярната творба на символа на американската музика – Джордж Гершуин. Малцина знаят, че гениалният композитор, роден в семейството на емигрирали в Америка руски евреи, пише емблематичното си произведение за изключително кратък срок. Идеята за нея се ражда късно през нощта на 3 януари 1924 г., когато Джордж Гершуин, брат му Айра и поетът Бъди Десилва играят билярд на 52-ра улица на Бродуей. Вниманието на Айра е привлечено от пасаж във вестник „Ню Йорк Трибюн“, който съобщава за концерт на нова американска музика с композитор и диригент Пол Уайтман и неговия оркестър, а Джордж Гершуин работи по нова джаз композиция. Джордж, който за първи път чува за този проект и за участието си в него, учуден приема новината. По това време умът му бил зает с новата му музикална комедия „Сладък, малък дявол“, премиерата на която е трябвало да се състои само след 3 седмици. А сега и да напише изцяло ново друго произведение. В дъното на всичко стоял Пол Уайтман, един от прочутите диригенти през 20-те години на 20-и век, носител на титлата „Кралят на джаза“, който пуска предварителна информация във вестниците и споменава имена на колегите си без дори да ги е питал дали биха се съгласили да участват в проекта му. До обявената дата остава по-малко от месец. Гершуин се съгласява да участва в концерта.

Това, което все пак написва Гершуин, не е джаз концерт, а рапсодия за пиано и джаз оркестър, в която обединява елементите на европейската симфонична музика и американския джаз със своя уникален мелодичен талант. Първоначално композиторът се спира на заглавието Американска рапсодия, но по стечение на обстоятелствата се намесва отново брат му Айра. На изложба на американския художник Джеймс Уистлър той вижда картината му Nocturno In Blue and Green и предлага на брат си Джордж да нарече новата си творба Рапсодия в синьо. Джордж не само се вслушва в съвета на Айра, но приема и друга негова идея като променя звученето на творбата си така, че да използва експресивно-романтична мелодия, която създал импровизирано на едно парти преди време. И макар до онзи момент Джордж Гершуин да не е написал много произведения за пиано, точно тази рапсодия му извоюва феноменален успех и днес носи етикет за шедьовър на американската музика.

В концерта на 18 октомври заедно със Симфоничния оркестър на БНР и гост-диригента от Белгия Мишел Тилкин ще я изпълни изтъкнатата ни пианистка Пламена Мангова.

Знаете ли какво е общото между архитект, секретарка, син на поет и приятел със заекване? Отговорът на тази загадка се крие в заглавието на последното произведение в програмата – в своите „Енигма“ вариации Едуард Елгар отдава закачлива почит на своите приятели, колеги и любими хора чрез поредица от варианти, носещи техните инициали или цветни прякори: RBT, Dorabella, WN и Nimrod. Всички вариации са базирани на тема, импровизирана от композитора една вечер на пианото, която съпругата му Алис много харесала. Твърди се, че Елгар е шифровал и партитурата... Въпреки че енигмата остава неразгадана, композицията заема видно място в репертоара на симфоничните оркестри. 

  • Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4), на касата в залата и в мрежата на Ивентим.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 15:17
38-ото издание на

НДК посреща 38-ото издание на Новогодишен музикален фестивал

От 17 декември до 5 януари 2025 г. в Националния дворец на културата ще се проведе 38-ото издание на Новогодишен музикален фестивал. В програмата са включени класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както утвърдени имена, така и млади таланти...

публикувано на 10.12.24 в 08:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

"Guns N’ Roses" свирят на стадион "Васил Левски" през юли 2025-а

Роклегендите "Guns n’ Roses" обявиха концерта си на стадион "Васил Левски"  в София на 21 юли догодина. Датата в българската столица е част от турнето на бандата в Европа и в Близкия изток през 2025-а. Феновете ще могат да изживеят магията на емблематичните химни на Axl Rose, Slash и Duff McKagan . Това събитие е от онези, които обещават да..

публикувано на 09.12.24 в 17:05
Патрик Галоа

"Изкуството на живо" на 6 декември в зала "България"

Точно на Никулден, 6 декември, в столичната зала "България" ще бъде осъществен един отдавна подготвян творчески проект на Симфоничния оркестър на БНР с гости от Париж - диригентът и флейтист със световна слава Патрик Галоа и неговата партньорка на сцената и в живота - художничката Тийна Осара. Концертът, който следва в афиша на радиосимфониците,..

публикувано на 06.12.24 в 13:57
Генералният директор на БНР Милен Митев връчи наградата на Соня Йончева

Соня Йончева получи приза на БНР "Музикант на годината"

Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".  Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за..

публикувано на 03.12.24 в 09:09
Соня Йончева

Соня Йончева с отличие "Музикант на годината 2023"

Генералният директор на БНР Милен Митев връчва статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Сояна Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Соня Йончева е "Музикант на..

публикувано на 02.12.24 в 14:58