Цвета Коева е продуцент на документални филми, но има изключително богата визитка в арт средите, защото е доказал се артист. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София“, за да представи последният проект в нейната работа – документален филм за проф. Александър Чирков.
"Не че той е безизвестен на българите и не че не са правени много интервюта с него, но съдбата ни срещна преди четири години, вече бях решила да направя филм за него. Беше 10 ноември 2020 година, когато се срещнах с проф. Чирков, при идването му в България, за да го попитам дали иска да направим филм за него. Той, разбира се, се зарадва и сподели, че негов пациент пише книга за него. Седмица след срещата ни замина за Варна и малко след това почина“, разказа Цвета Коева.
По думите й, журналистът от Варна, който е подготвял автобиографията на професора умира от ковид, така се прекъсва и тази връзка.
"Започнах да търся хора, с които е работил. Започнах да се срещам с тях, да ги снимам и да правя интервюта. В последните си години той е бил консултант в известни клиники в София, Пловдив и Варна. Неговата мечта е била да създаде там кардиологична клиника. Поради тази причина, често посещаваше града, но съдбата не бе благосклонна“, каза още Цвета Коева.
Режисьор на продукцията е Елма Нейкова, която е млад режисьор, дебютант, която работи в Атина, оператор е Силвестър Силвестров.
Екипът е малък, но работата по филма е продължителна и обемна.
"Заснели сме много материал, който за жалост не успяхме да използваме в този много кратък документален филм, тъй като в рамките на 30 минути не можеш да обхванеш всичко, което проф. Чирков е сътворил, но смятам, че направихме много човешки филм, който разказва кой е проф. Чирков - като човек, като професионалист, като баща и като лекар, който полага грижи за пациентите си“, посочва продуцентът.
Премиерата на филма ще бъде на 7 ноември, в кино “Люмиер“ от 19.00 часа, ще се радвам да има зрителски интерес и голяма посещаемост, защото си заслужава, допълва Цвета Коева.
“Биографията на проф. Чирков може да се прочете и в интернет, но екипът е събрал ценни интервюта от колеги, с които е работил, които са го запомнили като изключително инициативен човек, ерудит, философ, давал от себе си финансиране, за да обучава лекари, изпращайки ги в чужбина да специализират сърдечна хирургия, грижовен към своя персонал, без значение дали е чистач и санитар. Всички е трябвало да бъдат обгрижвани“, коментира тя.
Проф. Александър Чирков е роден в град Лом. Завършва Медицинската академия в София и за кратко работи в Белоградчик, след което заминава при свой чичо в Германия, който също е лекар със собствена клиника. Там специализира "Кардиология". През 1984 година получава покана да направи модерна болница в България, той се съгласява и идва със свой екип от Германия, за да създаде УМБАЛ “Св. Екатерина“, която изгражда с негови лични средства и с пари на приятели и спонсори от Германия, Австрия и Холандия.
Чуйте целия разказ на Цвета Коева в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..