“Тази изложба проследява отраженията, които европейски художествени направления оставят върху българското художествено изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Това е основният акцент на изложбата, т.е. когато след Освобождението младото българско изкуство започва да се формира, излизайки от лоното на късновъзрожденската традиция, към кои направления се ориентират българските художници, какво в тях ги привлича, какви са пътищата, по които тези направления проникват в българското изкуство и как българските художници и младото българско изкуство всъщност се съпоставят и съизмерват с европейския модел.
Това беше основната цел при проучването на художествения материал, който е представен в изложбата", обяснява Любен Домозетски, изкуствовед и куратор на експозицията.
По думите му, в изложбата са се появили много знакови творби и интересни автори, както и далеч по-слабо познати произведения и автори, за които дори той познава слабо. “Оформи се една доста сложна и преплетена от връзки между имена, художествени центрове, тенденции, направления, произведения, съдби”, допълва Домозетски.
Изложбата е огромна като количество произведения и автори, но основното послание е свързано с това какво е възприятието на българските художници относно европейския опит и модел в периода от края на XIX и първата половина на ХХ век.
В експозицията могат да бъдат проследени и различните тенденции в българската живопис. Първата е преминаването от късновъзрожденското изкуство към светското изкуство, обяснява кураторът на изложбата и допълва, че това е била много радикална промяна. По-късно проникват и нови направления като импресионизъм и експресионизъм, които са свързани със стремежа за предаване на състояние.
Успоредно се развива и друга тенденция, силно повлияна от сецесиона и символизма, а това е свързано и с актуалния през 20-те години на ХХ век въпрос за родното в нашето изкуство.
В експозицията могат да се видят творби на Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др.
Чуйте целия увлекателен разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Джон Малкович е голям авторитет в световната култура. Имал съм проблеми с ръководството на Народния театър, но сега то прави нещо много добро - привличането на артиста като постановчик. Това каза един от коментаторите в днешния "Форум". Протестите по повод пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу Манол Глишев и Тодор Терзиев..
В Община Самоков са готови и предпочитат да дадат повече пари за снегопочистване тази зима, отколкото само да се надяват на сняг. Много хора се хранят от туристическия сезон в студените месеци. Това изтъкна пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов . Вчера той беше домакин на заседанието на Областния щаб за защита при бедствия..
Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища, Южната дъга на околовръстното и пътя към планината Витоша ще чистят от 300 машини. По думите им,..
Пътешествениците Албена и Павел Благеви са българско семейство учени, което над 30 години живее в Съединените щати. Там съпрузите правят своята професионална кариера. И двамата са с регистрирани научни патенти. Въпреки че са изключително щастливи със своите деца и внуци, те не се примиряват със спокойствието и пенсионерското ежедневие –..
Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието. От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври..
Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) . Документът на..
В Копривщица днес се провежда Националната научна конференция "С перо и меч за свобода и независимост", посветена на 190 години от рождението на Любен Каравелов. Гостите на населеното място биват посрещани от „Хубава си, моя горо“ в изпълнение на Духовия оркестър към средното училище в града, което също носи името на Любен Каравелов. На..