Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 8 и 9 ноември в София

Социално-емоционалното обучение, ИИ и иновациите - акценти в национална конференция за образованието

Снимка: cct.bg

Фокус върху иновациите в образованието, социално-емоционалното обучение, изкуствения интелект и лидерството в учебната среда ще бъде поставен на 8 и 9 ноември в София, когато ще се проведе Националната конференция „Умения за иновации в образованието“.

Организирано от Център за творческо обучение, събитието ще събере над 500 директори на училища, учители, образователни експерти, институции и други заинтересовани страни, които ще обменят опит и идеи за бъдещето на българското образование.

Поканени са министри, представители на учителски синдикати и работодателски организации от сферата на образованието. Домакин на проявата е Столичната община.

"През миналогодишната конференция във фокуса бяха технологиите, сега решихме, че не бива да изостава от вниманието ни социалното и емоционалното учене. Този път поставяме в центъра човека – учителя, ученика. Те да са важните, да не са цифри в статистиката и докладите. Да видим какво се случва с тях като личности в училището като екосистема", отбеляза пред БНР-Радио София Станислав Христов, мениджър "Бизнес развитие" в Център за творческо обучение - организатор на форума. 

"Хубаво е да работим за това, учителите да се чувстват по-спокойни с технологиите. Да ги използват. Да не ги чувстват като враг. Вместо учители и ученици да се крият, да ги използват по правилния начин. Екраните са навсякъде около нас. Да направим така, че технологиите да бъдат средство за образование – коментира Антония Костова, преподавател по графичен дизайн в столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна". Миналата година тя е участвала на конференцията е тази ще бъде лектор. – В нашето училище в по-малките класове не са разрешени смартфоните, но в горните класове дори насърчаваме учениците да ги ползват за образователни задачи."

Антония Костова и Станислав Христов  /  Снимка: Христина Иванова

Сред акцентите на конференцията на 8 и 9 ноември ще са:

  • Докладът на ОИСР „Социално и емоционално образование за по-добър живот“, представено от д-р Ноеми Ле Дон и панелни дискусии на тема училището като общност и позитивен климат и безопасна училищна среда;
  • Панелни дискусии на тема „Изкуствен интелект в образованието“, ръководени от Луиджи Песина от и Михаил Ненов;, които ще представят създаването на първите AI лаборатории в страната.
  • Презентации от международни лидери като Лоури Уолтън и Павел Червони от големи компании.
  • Споделени истории на успеха от училища от цялата страна.

През втория ден на конференцията е предвидено представяне на ключови данни и инструменти за социално и емоционално образование; сесии, посветени на предучилищното и началното образование (ще бъдат показани първата психомоторна стая в българска детска градина, обучения за дизайн мислене и социално-емоционални умения); работилници в AI LAB; теми, свързани с технологии, STEM, иновации и изкуствен интелект.

Чуйте още по темата в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13