"Пред очите ни“ е изложбата на художника Калин Серапионов, която се откри наскоро в Национална галерия "Двореца“.
Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета.
В творбите си художникът изследва различни модели на общуване и човешки отношения, на общности, характери, поведение и взаимовръзки. Премерените ефекти на пространствените решения на видео инсталациите оформят активно поле на споделено преживяване. Цялостният образ е генериран чрез тънко режисиране на действието и поведението в кадър, прецизна работа с камерата и видеомонтаж, специално изградена аудио-среда.
Изложбата носи ретроспективен характер и представя някои от емблематичните творби на Калин Серапионов.
“Пред очите ни“ е изградена специално за традиционната архитектура на Националната галерия. Пулсиращите с цветове и форми екрани, голямо форматните сюжетни прожекции и портретните послания формират “споделеното“ пространство на тоталната видеоинсталация
“В изложбата участват дванадесет работи, започвайки от самото начало, откакто аз се занимавам с видео, от 1997 година“, посочи художникът, при гостуването си в предаването “Радиокафе“.
Куратор на изложбата е Ярослава Бубньова.
Сред най-ранните творби на Серапионов е скандално-ироничният видеофилм „Музеят – причина за среща и запознанство“ (1997), заснет преди почти 30 години в сградата, приемаща сегашната изложба.
Също и Аналитичната “трилогия“ – приятелската закачка в „Топлата супа и моята домашна общност“ (1998), стриктната фронталност на портретите в “Основното ястие“ (2006).
"На мен не ми беше достатъчно само да представя едно произведение, исках да разбера как то се случва, което е доста дълъг процес – от самата идея, до реализацията на работата, се минава през различни неща. През годините успях да се науча и да напредна в работата…Аз нямам такова специално образование нито на оператор, ното на режисьор, нито на човек, свързан с някаква форма на движещ се образ. Завършил съм живопис“, коментира художникът.
"Силният ми интерес към визуалните изкуства и движещия се образ ме теглеше в посока на това все повече да научавам различни неща и да експериментирам и с течение на времето тръгвайки от аналоговите технологии, през първите цифровви касети, ДВД формата и след това в дигиталните формати“, разкрива той.
От 2010 започва да работи с изявени саунд дизайнери и композитори като Ангел Симидчиев и Мартин Луканов, с които създава няколко проекта.
Още интересни подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..