Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дървоядите не са прояли историческата рамка

Ще гледаме “Криворазбраната цивилизация” в Музикалния театър. Премиерата е навръх Деня на Будителите. Музиката е на Дечо Таралежков с вмъкнати цитати от нови хитове, постановката - на Юли Дамянов, режисурата и новият текст са на свързания с комедията Николай Гундеров, когото слушаме с подробностите:

"Излизаме от историческата рамка, дървоядите не са я прояли и правим мост към нашето съвремие. Много важно е как може да се гледа на текста със съвременни очи. Корицата е стара, страницата с подтекста е една и съща. Като че ли живеем в подражание, имитация - формите им са наивни и смешни. Пиесата е да се запази естествеността, вместо да се обличаме в изкуствен интелект.

Телевизионният мюзикъл с музика на Дечо Таралежков е преди 50 години, но посланието му може да съществува с новия прочит. Обърнали сме фабулата. Менталните способности на героинята не са достатъчни да заместят таланта. Може би само портиерът на театъра не участва." 

Ето все пак артистите:

В ролите на Мосю Маргариди са Александър Панайотов и Денис Бояджиев, в ролята на Анка влизат Елица Аврамова, Илона Иванова и Зорница Дамянова. Валентина Корчакова, Людмила Козарева и Марияна Арсенова ще се превъплатят в образа на Злата, в образа на Хаджи Коста зрителите ще видят любимците на публиката - Христо Сарафов и Александър Мутафчийски. Участват още артистите - Кръстан Кръстанов, Николай Борисов - в ролята на Автора, Стефани Кръстева-Павлова и Теменужка Трифонова публиката ще види като Марийка, Маг Стойна са Деница Шопова, Станимира Грозева и Юлия Маринова, Певецът - Владимир Грудков, Пеньо Пирозов, Димитраки - Георги-Маноел Димитров, Стефан Петков, Митьо - Александър Милев, Тодор Велков, Райчо - Денко Проданов, Димитър Райков, Пенчо - Димитър Иванов, Калоян Ченов, Вокален педагог - Александър Василев, Лъчезар Лазаров, Бодигард - Антонио Дачовски, Емануил Алурков, Майстор Станьо - Георги Ханджиев, Венцислав Динов, Минувачки - Нелли Динева, Петя Миленова. В музикалната комедия участват оркестърът, балетът  и хорът на Музикалния театър. 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15