“Нощ на театрите“ е очаквано любимо събитие, което ще се случи през ноември. За неговото XII издание “Изправени пред сянката си“, разказаха Дарин Ангелов и Мария Панайотова, които гостуваха в предаването “Добър вечер, София“.
Всяка година екипът се стреми събитието да протича по-различно, по-нестандартно. “Именно това ги провокира всяка година да бъдат все по-изобретателни в идеите си и ние актьорите, които имаме честта да бъдем посланици на „Нощта на театрите“, нямаме търпение да дойде моментът, в който започваме да реализираме фотосесиите, с които да създадем визията на тази идея“, разкри актьорът Дарин Ангелов.
"Имаме екип от посланици, които са зад нас плътно, независимо какво се случва“, допълни Мария Панайотова. Сред тях е дългогодишният фотограф, визуализатор на щури идеи Диляна Флорентин, както и Цветомир Игнатовски.
От Англия по телефона се включи в разговора творческият директор на дванадесетата "Нощ на театрите" Александър Таралежков, който разказа за самата идея на надслова "Изправени пред сянката си".
“12“ е един завършващ цикъл, в който могат да се видят и някои неща не толкова лицеприятни, но и да се замислим за края на едно нещо и началото на новото, тоест за края на този цикъл, което аз намирам за катарзисно и важно – да се изправи човек пред нещата, които са дълбоко в него, които по юнски се репрезентират под сянката", посочи той.
Нощните персонажи ще бъдат показани само онлайн и на мониторите в метростанциите, защото екипът от една година популяризира своята “Зелена програма за намаляване на въглеродният отпечатък“. За да има сянка, трябва да има светлина.
Официалното начало на събитието ще започне на 15 ноември, с така нареченото Live came studio, което за първи път е изнесено извън София и ще бъде в Драматичен театър Пловдив, в Народния театър „Иван Вазов“ в София ще има късно представление. На следващия ден инициативата ще започне с богата детска програма, открито студио от покрива на хотел в центъра на София и пълноценна програма между 17.00 и 19.00 часа на 16 октомври. Ще има и среднощни представления, които ще продължат и на следващия ден - 17 ноември.
Тази година към фотографската изложба е подготвен и кратък филм, в който актьорите буквално застават срещу сенките си и разказват за усещанията си при срещата с тях.
Чуйте още интересни аспекти за събитието и програмата на представленията, които можем да видим, в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..