До средата на ноември се провежда и международен образователен панел с лектори, които ще представят нови европейски практики за популяризиране на визуалните изкуства и преживяването в музея.
“Тази програма ни позволява да има безплатен достъп за посетителите. За децата до 12-годишна възраст е безплатна по принцип, но за по-големите, както и за родителите им входът е свободен, за да могат да се случват посещенията с по-голяма честота. В общи линии, всяка седмица има такива ателиета, които са насочени от най-малките до тийнейджърите”, казва Гергана Мудова, организатор на образователната програма в Националната галерия "Квадрат 500".
Фокусът е и върху семействата, т.е. има ателиета, които са насочени конкретно за работа с деца и родители или деца и техните баби и дядовци. Ателиетата са така направени, че да могат заедно да работят в синхрон и в края на ателието да изработят обща творба.
“Идеята е, че има теоретична част във всички ателиета. Изкуствоведите, които ги водят, запознават посетителите с конкретната тема на ателието. Последната събота сега беше за Златю Бояджиев и разкази по картини, в които децата се запознават с творчеството на художника и след това пишат техен разказ по картините, след което го разказват пред останалите, а след това обсъждат картините и самия разказ - какво са видели, разбрали. Това е един педагогически подход, в който децата, под формата на игра, се запознават с авторите и техните произведения, и така ги запомнят по-лесно”, обяснява Гергана Мудова.
Проектът "Форми, изкуство в публична среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма „Европа“ 2024, от фондация „Мусиз“, в партньорство с Испанското посолство в София и Националната галерия.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Снимки: Национална художествена галерия "Квадрат 500".
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..
Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..
Напълно преобразен и превърнат в модерно и светло пространство с репродукции на картини на стара София е подлезът на "Орлов мост", свързващ бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, съобщават от Столичната община. Подлезът е почистен и ремонтиран, като са премахнати старите ламелни тавани, монтирано е ново енергоспестяващо LED осветление. Стените..
Християните са в очакване на Рождество Христово. По-особените празнични богослужения в православните храмове пресъздават сбъдването на "великата тайна на боговъплъщението", която според църковното учение е рождението на Спасителя. Затова навечерието на празника се нарича Бъдни вечер. Тогава по стара традиция семейството се събира на богата, но..