"Това означава, че както едните граждани имат право да застанат пред театъра, да изразят своя протест, другите граждани имат право да влязат в залата и да гледат постановката, за която са закупили билети, а пък творците, които са ангажирани в тази постановка имат право да се изразят чрез нея. Дори открихме решение в Европейския съд по правата на човека в защита на тезата, че възпрепятстването на тази театрална постановка е нарушаване на свободата на изразяване на артистите", обясни Цекулова.
Според нея държавата, в лицето на МВР и общинските власти, трябва да гарантира на всеки един гражданин правото да "упражни своите права и да гарантира, че при упражняването на тези права, няма да бъдат накърнени правата на други граждани".
Елица и Антония са студентки по журналистика. Това е недопустимо да се случва в 21 век, защото ни връща много години назад, смята Елица.
"Моите родители са ми казвали, че правото на гласност е човешко право на всеки един от нас и за мен това е абсолютно недопустимо. За мен това е поругаване на българското като цяло", каза тя.
"Това е нелепа ситуация, която се случва в днешно време. Да се допусне такова нещо в културна среда, е потресаващо", добави Антония.
Именно правата на гражданите са в основата и на годишните награди "Човек на годината". За 17-та поредна година Българският хелзинкски комитет събира номинации за годишните си правозащитни награди.
"Инициативата цели да отличи личности, организации, каузи, които са били особено впечатляващи през изминалата година в своята правозащитна дейност. Защитата на правата на човека включва както, да кажем, защита правото ни на живот, така и защита на правото ни да упражним политическите си права, например да гласуваме. Всеки може да номинира през сайта https://humanoftheyear.org/ друг гражданин или организация, които през годината, според него, са имали значим правозащитен принос", обясни Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет.
Според Валентина Ташкова от сдружение "Общност Мостове" през последните 20 години е постигнато доста по отношение на правата на хората с увреждания.
"От това обаче нито нуждите им станаха по-адекватно посрещнати, нито правата им по-добре реализирани. Проблемите са системни, но най-вече при наличието на някакво законодателство вече, всичко се свежда до това кой го прилага и каква воля има", каза Валентина Ташкова.
Крайният срок за номиниране в кампанията „Човек на годината“ е 15 ноември 2024 г.
През 2023 г. Голямата награда “Човек на годината” беше присъдена на протестиращите в подкрепа на Дебора Михайлова от Стара Загора и фондация "Будителките".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..