Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи Стоилка Арсова от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски.
"Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде Стефан Пеев - първият, който беше дигитализирал почерка на Левски и ние го прехме присърце. Оттогава екипът се разрастна от двама-трима човека, а днес вече сме над 30“. Стоилка Арсова подчерта важността на това една общност да се разраства и да работи в посока към нещо стойностно.
“Дигиталният почерк остава, никой вече не пише на ръка. Архивите могат да изчезнат. Запознахме се с почерка на Ботев, на Левски, на Раковски, които Националната библиотека ни предостави да погледнем, те се съхраняват в трезора на БНБ, които ти виждаш и се разтреперваш… Всичко това, когато се дигитализира на компютър, виждаш и усещаш, как са писали тези хора. Знаем, че човек се асоциира с почерка си, във всеки един етап от живота си, човек се променя, променя се и почеркът му. При Раковски видяхме три-четири почерка“, поясни Стоилка Арсова.
Според нея Раковски е визионер с европейско мислене, идеолог на всичко, случващо се след него.
За своите 46 години той съставя три плана за освобождение на отечеството, издава три вестника, написал е “Горски пътник“ и “Показалец“. Можем смело да кажем, че той е основоположникът на етнографията в България, човек който е общувал целенасочено с хора от Балканите. Два пъти е осъждан, имал е смъртна присъда. За него можем да кажем, че е бил първият български дипломат, защото при разпадането на първата българска легия в Белград, сръбският крал му възлага дипломатическа мисия. Обмислял е внимателно действията си във всичко, което е правил", коментира с вълнение Стоилка Арсова.
Дигитализирания почерк на Раковски ще бъде представен тази вечер на специално събитие във Военната академия “Г. С .Раковски“.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..