Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите кандидати за наградите на БАИТ са ученици и студенти

Първите няколко кандидатури за "Наградите на БАИТ" са постъпили веднага след обявяването на старта на 14-ото издание на конкурса и те са били на ученици и студенти в категорията "Младежка награда".

Това много ни зарадва, отбеляза пред БНР-Радио София Весела Калъчева – изпълнителен директор на БАИТ

Най-често кандидатите са от специализирани училище с компютърни специалности. Единият от подадените проекти е автономен робот за почистване на соларни панели.

Калъчева обърна внимание на по-ниското ниво на задачите по математика в Националното външно оценяване (НВО). Тя и нейни колеги препоръчват в специализираните училища да се върне изпитът по математика, да не се взимат оценките от НВО, защото по сегашния начин се приемат и деца с добри оценки по български, а без интерес и талант към задачите, които са в основата на ИКТ сферата.

Колкото до навлизане на изкуствения интелект, Калъчева изтъкна необходимостта да развиваме критическото мислене и да не се предоверяваме, а да контролираме технологиите.

Напомняме кой може да участва в различните категории на конкурса:

1. Образователна награда – компании, които активно си сътрудничат със средни училища по проекти като предоставят свои служители като помощник учители в училища и/или създали своя методика, учебна програма, курс за учители за практическо обучение в компаниите висши училища, разработили иновативни интегрирани програми;

2. Младежка награда – ученици и студенти;

3. Журналистически принос – журналисти;

4. Публична администрация – публични администрации (държавни или общински);

5. Startup – стартиращи компании с ИКТ продукт/услуга;

6. Успешен български ИКТ продукт/услуга – компании-разработчици, регистрирани в България.

7. ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора – компании от всички сектори на икономиката, извън ИКТ, които успешно са внедрили ИКТ решение, което е ново за българския пазар и води до съществени ползи за компанията.


През миналата година в конкурса участваха 72 номинации.

Кандидатури на 14-ото издание се приемат до 24.00 ч. на 12 декември.
Регистрацията е безплатна.

Церемонията за връчване на наградите ще се състои през февруари 2025 г.

Още по темата чуйте в разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Литургия в църквата на район „Искър“ „Свети Наум“ в парк Дружба, 6 януари 2024 г.

Ограничават движението в кв. "Дружба" заради церемонията по хвърлянето на кръста

В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..

публикувано на 06.01.25 в 09:04

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00