Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгомир Цанев, ЕнЕфект:

Има проблем със забавянето на програмите за обновяване на жилищните сгради

Драгомир Цанев - Център за енергийна ефективност "Ен Ефект"
Снимка: Елена Пъневска
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на българските енергийни агенции.

В рамките на форума ще се проведе и специализирана дискусионна сесия за финансиране на инвестиции в енергийна ефективност, която ще разгледа възможностите за обединяване на публичните и частни инвестиции за успешното изпълнение на устойчиви проекти, както и тематични панели, свързани с инструментите за изпълнение на обновената Директива за енергийните характеристики на сградите.

В България има проблем със забавянето на програмите за обновяване на жилищните сгради. Този проблем е много сериозен, защото не само много сериозни финансови средства зависят от него, а също и отношението на гражданите към целия процес на поддържане, създаване и оценяване на качествата на градската среда, коментира Драгомир Цанев - изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност “ЕнЕфект”.

Според него, ако бъде загубено доверието на гражданите и няма успех осъществяването на тази програма, ще бъде трудно в следващите години да се създадат нови механизми и да се убедят хората, че си струва да участват в тях и че няма да бъдат отново излъгани.

“В момента рискът е съвсем близък, очевиден. Виждаме, че вече повече от година след кандидатстването по програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, няма почти никакво движение, което поставя цялата процедура под сериозен риск, защото сградите трябва да бъдат готови, издадени през 2026 г. Година и половина не е достатъчна за над 1000 сгради”, коментира той.

“Винаги съм казвал, че програмата изглежда сигурна, но вече определено има риск (от загуба на средства), защото тези дейности трябва да бъдат завършени през 2026 г., което е много трудно, защото строителният сектор до този момент повече от 300-350 сгради на сезон не е правил. Обективно, физически този процес трудно може да бъде завършен, коментира Цанев.

По думите му проблемът е друг, свързан е с плащанията по Механизма за възстановяване и устойчивост, за което е необходимо да декларираме изпълнение на съответните реформи, свързани със сградното обновяване и енергийната ефективност. Като цяло (тези реформи - бел. ред) не са изпълнени и изглежда, че няма политическа воля да бъдат изпълнени. Като пример той посочи Националния декарбонизационен фонд, който трябваше да е структуриран много отдавна, преди повече от 6 месеца, а в момента все още не съществува като юридическо понятие.

Чуйте повече в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Вълчева: Всеки един от нас има доза интровертност

Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..

публикувано на 02.01.25 в 17:29

Има рекорден ръст на вноса на кадри от трети страни

Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..

публикувано на 02.01.25 в 15:57
Никола Калистрин

Успех от 2024-а: Върхово постижение на ски по 30 Пирински върха

През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Надежда Бобчева

Нискоемисионната зона за отопление е само една от мерките за по-чист въздух в София

От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Жан Мар

Жан Мар записва последни песни за албума си

Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..

публикувано на 02.01.25 в 11:28

Търсят осиновители на баскетболна и на волейболна площадка

Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..

публикувано на 02.01.25 в 09:35