Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Ясен Цветков

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември.

В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат.

Той сподели наблюденията си в сферата доброволчеството, за стимула на доброволците да бъдат в центъра на трудни, дори опасни ситуации с идеята да помагат и да предотвратят по-лоши последици.

"Предполагам, че при всеки от доброволците, реагиращи при бедствия, има някаква доза личен стимул, но според мен това, което ни обединява, е първо желанието да правим добро и една висша степен на отговорност към себе си и околните, към природата, към държавата и родината. Защото доброволците, които реагират при бедствия, отделят немалко време да се подготвят, полагат усилия да се снабдят с оборудване, и за много кратко се налага да се изявят тогава, когато попадаме в сериозно природно бедствие", коментира д-р Ясен Цветков.

Добрата координация и бързите реакции са изключително важни.

От  позицията на своята дългогодишна практика той сподели, че днес нещата се случват все по-добре.

"Но те се случват по-често като еволюция, а не революционно, както на нас много често ни се е искало, тоест, доброволческата култура се развива, нещата се подобряват, но с много бавни, поетапни темпове", посочи експертът. Според него, координацията продължава да бъде голям проблем и ще бъде до тогава, докато не намерим системно решение.

"Имам предвид всички ние – институциите, доброволците, бизнес сектора, изобщо цялото общество. Защото продължаваме да работим в среда, която е в резултат от индивидуалният резултат на определени хора, били те и чиновници в определени институции, чиято подкрепа ни радва, но те са по-скоро ентусиасти подкрепящи каузата, но не говорим за системни решения, чиято липса спъва добрата работа до някъде", поясни още Ясен Цветков.

При наводненията доброволците оказват съществена помощ Снимка: БГНЕС

Някои от първите важни стъпки са осъзнаване на ролята и отговорността, подчерта той.

"Продължавам да се сблъсквам с този феномен, много често по време на извънредни ситуации, хората питат къде е държавата, или казват - няма я държавата, кой ще помогне? Тук моят отговор е, че и ние сме държавата, като нейни цивилни граждани, които са приели мисията от време на време да обличат униформи и да попадат в структурите за сигурност на страната, но преди всичко, всички ние сме хора", подчерта д-р Цветков.

Държавата не е имагинерно понятие и няма да реши проблемите ни свише, но отговорността за решаването им или за това да нямаме проблеми е и на самите нас, коментира той. Културата на доброволчеството и общественото осъзнаване са ключови фактори.

В реакция при извънредни ситуации времето е най-важния фактор. Когато се губи излишно време, за да решаваш проблеми, които си можел да решиш предварително, болката и горчивият вкус са големи, посочи още Ясен Цветков.

В цял свят практиката е да се насърчават доброволчески инициативи във всички сектори на обществения живот, да се признават умения,  придобити по време на доброволчество, да се признава определен стаж в рамките на доброволчески организации и в крайна сметка, дори и в чисто икономически аспект, доброволчеството дава своя принос като брутен вътрешен продукт, обясни той.

Още аспекти по темата чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13