Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британката Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Саманта Харви
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон.

"Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници. Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция.

Писателката получи 50 000 паунда парична награда и трофей, връчен ѝ от миналогодишния победител Пол Линч. Това е пети роман на Саманта Харви, в който шестима астронавти, докато съзерцават Земята, размишляват върху крехкостта на живота и нашата взаимозависимост.

Председателят на журито Едмънд де Ваал заяви:

"В една незабравима година за фантастиката имаме книга за един ранен свят. Понякога срещате книга и не можете да разберете как се е случило това чудотворно събитие. Като съдии бяхме решени да намерим книга, която ни трогна, книга, която имаше обем и резонанс, която сме принудени да споделим. "Orbital" е нашата книга. Саманта Харви е написала роман, задвижван от красотата на 16 изгрева и 16 залеза. Със своя език на лиризъм и острота, Харви прави нашия свят странен и нов за нас."

Писателката каза, че посвещава наградата на "всички хора, които говорят "за", а не "против" Земята и работят "за", а не "против" мира". Тя е първата жена, спечелила наградата от 2019 година насам. "Orbital" е най-продаваната книга в Обединеното кралство от краткия списък номинирани за "Букър".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паразитната гъба Cordyceps militaris

Паразитна гъба помага в борбата с раковите клетки

Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам.  Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..

публикувано на 12.11.24 в 15:36

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 11.11.24 в 11:40
Бадемите носят много ползи за здравето

Консумацията на бадеми помага за възстановяване на мускулите

Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..

публикувано на 08.11.24 в 11:13

Кои храни подобряват мозъчните функции

Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature.  Кирстен Брукс, специалист по..

публикувано на 01.11.24 в 10:43
Снимка: AP photo/Charlotte Graham-McLay

Скриват спорна скулптура, стояла 5 години върху художествена галерия на Уелингтън

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази",  се извисяваше върху художествена галерия в продължение..

публикувано на 30.10.24 в 17:49
Киселото мляко с овесени ядки се смята за здравословна закуска

Нискомасленото кисело мляко - трябва ли да внимаваме с консумацията му?

Любителите на нискомасленото кисело мляко трябва да внимават, защото мислейки, че се хранят здравословно, може всъщност да си вредят. Това става ясно от думите на професор Тим Спектър - лекар, професор по генетика, цитиран от Mirror. В подкаста ZOE Science and Nutrition , професор Спектър говори с д-р Крис Ван Тулекен за опасностите, които крие..

публикувано на 18.10.24 в 13:18
Аи-Да говори пред Камарата на лордовете в Лондон, 11 октомври 2022 г.

Картина, нарисувана от робот с изкуствен интелект, за първи път отива на търг

Роботът художник Аи-Да, хуманоид с изкуствен интелект, ще бъде първият, чиято картина ще бъде продадена от голяма аукционна къща, съобщиха организаторите, цитирани от Франс прес. Творбата, която ще участва в търг на "Сотби'с" в Лондон следващия месец, представлява "призрачен" портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите..

публикувано на 16.10.24 в 10:10