Целта на научната среща е да се усъвършенстват уменията на лекарите от първичната и специализираната медицина в областта на детската офталмология.
Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението, каза пред Радио София проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.
"Това е пряко отражение на съвременния начин на живот. За щастие разполагаме със съвременна апаратура, която ни позволява още в най-ранните етапи, още след раждането на децата, ние да ги консултираме, да ги проследяваме и в случай на необходимост да предписваме съответното лечение", посочи проф. Оскар.
По думите му, не са малко и случаите, в които децата биват консултирани късно, което затруднява лечението. Затова той препоръчва, общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с очен специалист.
"Това е важно особено, когато има някакви симптоми като често мигане, когато детето гледа от прекалено близо, търка си очите или ги криви. Това са алармиращи симптоми, които изискват своевременна намеса и консултация с очен специалист", съветва проф. д-р Александър Оскар.
Той препоръчва децата до 7-годишна възраст да не използват мобилни дигитални устройства. Това често е невъзможно, тъй като децата няма как да бъдат изолирани от света, в който живеем, казва проф. Оскар.
"Затова трябва да има баланс. Повече от 10 минути употреба на мобилно устройство, създава предпоставки за развитие на зрителни проблеми – късогледство, страбизъм. Трябва да се внимава и да не забравяме, че дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата", посочи ръководителят на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София.
Той добави, че целта на предстоящия Национален симпозиум е да се обърне внимание на ранното диагностициране на зрителните проблеми при децата, тъй като те са социално значими. Например, мързеливото око засяга до 5% от децата в общата популация.
"Страбизмът, късогледството също засяга голяма част от децата. Да не забравяме, че има заболявания, които крият сериозен риск както за загуба на зрението, така и за живота на децата", каза проф. д-р Александър Оскар.
По думите му, в момента се работи в посока да бъде продължена скрининговата програма, чрез която през миналата година офталмолози прегледаха първокласниците от общинските училища в София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..
"Контрасти" - изложба, в която си дават топла приятелска среща живопистта и музиката. На 22 ноември известният български художник Панчо Малезанов ще открие съвместна изложба с много обичания български музикант и джазмен Васил Петров. Художникът има зад себе си 30 самостоятелни изложби за малко над 30 години, близо 30 участия в общи художествени..
Пред днешния ден Френско-българската търговска и индустриална камара организира посрещане на новото божоле в София, съобщават от камарата. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на месец ноември се посреща първото младо вино "Божоле" . Вече близо 20 години тази традиция се спазва и в България. Основна заслуга за провеждането на..
Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици и градска среда, които да гарантират безопасност, функционалност и естетика, предлагат общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България и Спаси София". Мерките са обособени в групи: - Пътната безопасност или ясно обозначени пешеходни пътеки,..
Летище София работи нормално при зимни условия, съобщават от пресцентъра на аеропорта. Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите. Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване.