Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостта, която носят зрителите, е неизмерима

9
"Остри завои" в Сити Марк Арт Център
Снимка: архив Сити Марк Арт Център

Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център. Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното":

"Най-голямо за българската действителност театрално предизвикателство е сцената за изява. Те са малко и труднодостъпни, почти всички са държавни. Това не е свързано с творческа инициатива, а с бюрократични проблеми. Всички творци трябва да имат еднакъв достъп до сцените.

Нещата, които ни вълнуват не казвам, че ни вдъхновяват. Занимавам се с документален театър и той е свързан с активен граждански живот. Той се изгражда на основата на документални истории в театрална форма и без прекъсване за реклами.

"Любовта в насрещното" е текст на Здрава Каменова. Тя успява да усети нещо, което вълнува хората истински. Тя пише увлекателно и смешно. В общуването на героите на пиесата изникват свръхестествени отношения. Има хубава реплика: "ако успеем в една връзка да съхраним първото усещане, ще си спестим много разочарования. Търсенето на истината може да направи човек свободен."

Още за документалния театър, за брънките във веригата на създаване на култура и за ценностите в съвременното изкуство - в звуковия файл.

А ето и самият Христо Киров, меценат и собственик на Центъра: 

"Имаме огромна любов към изкуството. Искаме празникът да не спира. Трудностите бързо се забравят, помнят се хубавите моменти. Радостта, която носят зрителите е неизмерима. Тя е несъпоставима с нищо, което може да се получи като благодарност. Трудностите ни изковават. 

Инвестирането в изкуство е приоритет. Имаме духовна, а не материална криза. Видимото развитие е това на технологиите, на материята. Духовното изостава. Тези нации, които инвестират в духовното ще имат превъзходство. Парадигмата "аз", "имам", "искам" трябва да бъде преобърната. Азът е важен, но не трябва да се превръща в самоцел.

Хората, които стоят и чакат държавата да им даде, минават през стълбата на администрацията. Докато хората чакат, ние просто работим, не чакаме, а даваме това, което смятаме, че трябва да дадем. Трябва да заслужаваме това място всеки ден, с действията си, с усилията си. Имаме подкрепата на публиката... Но духовността не може да се мери с пазарни измерители."

Още за пътя на Сити Марк Арт център и новите моменти в работата им, както и мнението на г-н Киров за Закона за меценатството - в звуковия файл.

Пианистката Лилия Жекова и режисьорът Георги Михалков - в продължение на разговора ни от Сити Марк Арт център:

"Петя и вълкът" бе първата ни музикална приказка за деца. На финала на сегашния ни спектакъл децата пищят като на рок-концерт, нищо, че музиката е класическа. Играем едно след друго две представления, за да можем да поберем публиката.

Концертите ни създават интерес у децата, не можем да ги свалим от сцената. С децата подготвяме нашата бъдеща публика. Страшно много млади артисти избират нашето място. Тук се подслоняват много експериментални музикални прояви. Всичко има място под нашия покрив, стига да е качествено."

Още за новото в репертоара и конкретно за спектакъла "Остри завои" - в звуковия файл.

Деян Балев е млад композитор, с когото ни среща Георги Михалков:

"Той е интересен пример, че при нас идват млади хора и остават най-смислените. Изгради се великолепен екип. При нас е оазис сред пясъчните бури на останалите институции." (Г. Михалков)

"Това е първото театрално представление, за което пиша музика. Записахме я с Венци Благоев. Иначе се занимавам с музикално продуцентство, ориентирам се към метъл-жанра. Имам и свои песни. Догодина - постановката на Г.Михалков за "Тримата братя и златната неволя". Интересно ми е да създам атмосфера, в която текстът да докосва публиката по-силно. Това е работата на музиката в едно представление."

Какво още иска да напише един млад композитор и каква е работата му като аранжор - в звуковия файл.

Финалът е с прочутата органистка проф.Нева Кръстева и проф.д-р Иванка Нинова:

"В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази зала при абсолютно продадени билети. От съвсем малка съм мечтаела опера, целият живот ми е посветен на операта. (Подробностите - в звуковия файл) По-добре сега да се посветя на младите, посветена съм на учениците си. Благословена съм с тях. Научиха ме на търпение." 

проф.Нева Кръстева: "Студентите трябва да обучават в началото в смирение към великата музика. Срокът за органа е една година - това е невъзможно. Тук можем и да репетираме. Надявахме се, че при липсата на цензура можем да изпълняваме духовните кантати на Бах - нямаме църковна традиция, където да се обвързват традициите. Най-интересното е как се пее Бах. Белкантовата техника не винаги е най-добрата. Тук правим нещо пионерско. Правим и превод на текстовете, за да се разбере какво се пее."

Още за предизвикателствата пред проф.Кръстева и проф.Нинова - в звуковия файл.



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03