Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларят Марио Хосен - посланик на Генуа и творчеството на Паганини

Снимка: fb/Столица Култура

Марио Хосен отдавна е свързан с музиката на Николо Паганини – и като интерпретатор, и като изследовател. А вече и като официален посланик на неговата музика заедно със създадения от него Паганини ансамбъл.

"Голяма част от световните композитори имат свои общества в различни точки на света – общества, които популяризират тяхното творчество и се грижат за това да оставят диря в културната програма на градовете, в които живеят. Такива са обществата на Бетовен, на Брамс, на Вагнер, на Малер. В случая с Николо Паганини, който е вдъхновил почти всички композитори от епохата на романтизма, в неговия роден град Генуа, има едно Общество на приятелите на Паганини, което е в основата на популяризирането на творчеството на този голям италиански композитор по света. Това дружество, както и общината на град Генуа, подемат инициативата "Маршрутите на Паганини" като част от European Cultural Routes, един голям проект на Европейската комисия. Това е маршрут, свързан с пътя на Паганини – пътят, по който е популяризирал този тип музикално светоусещане чрез своите концерти  и своите музикални творби. За нас, за Паганини ансамбъл, беше голяма чест да бъдем избрани за посланици в рамките на тази инициатива – посланици на камерната музика и на творчеството на Паганини по света. Аз самият съм член на Обществото на Паганини и за мен лично, не само като концертиращ артист, но и като изследовател на творчеството на Паганини, е чест и отговорност да представям точно камерната му музика  - виртуозна, романтична, белкантова. Именно тя ще звучи на концерта ни на 19 ноември в 19.30 часа в Централния военен клуб в София, в рамките Европейския музикален фестивал".

Марио Хосен разказва в това интервю и за знаменития първи гастрол на Паганини във Виена, който води до истерията и модните тенденции, свързани с магията на Паганини. До този момент, тоест до 48-годишна възраст, Паганини почти не е излизал от Италия. Затова виенските му концерти са толкова важни – след тях само в рамките на няколко години Паганини свири във всички големи културни центрове в Европа. Именно във Виена е създаден Паганини ансамбъл, в състава на който са и Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара).

"Ще представим за първи път пред софийската публика Паганини в съвсем различен ракурс от това, което повечето почитатели на музиката познават. Един Паганини, изцяло вдъхновен от операта и традициите на Италия,  с елементи на пародия и сарказъм дори, но същевременно много лиричен. Освен Паганини в програмата е българската премиера на творба, написана за нас от Георги Арнаудов, чиято световна премиера беше във Виена, както и музика от Ференц Лист, абсолютен титан на европейската романтика, виртуоз на пианото, който е бил изключително вдъхновен от Паганини, ще изсвирим една негова лирична творба в квартетна версия, специално създадена за нас от Рудолф Леополд", добавя Марио Хосен.

Очаквайте специални интервюта за Радио София с д-р Данило Префумо, музиколог, философ и водещ изследовател на живота и творчеството на Паганини и Микеле Тренти, председател на обществото на приятелите на Паганини “Amici di Paganini”, заместник-председател на конкурса "Паганини" и съветник по културните въпроси на Генуа. Двамата  са в София заради Марио Хосен като посланик на музиката на Паганини.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30