Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Марио Хосен - посланик на Генуа и творчеството на Паганини

Снимка: fb/Столица Култура

Марио Хосен отдавна е свързан с музиката на Николо Паганини – и като интерпретатор, и като изследовател. А вече и като официален посланик на неговата музика заедно със създадения от него Паганини ансамбъл.

"Голяма част от световните композитори имат свои общества в различни точки на света – общества, които популяризират тяхното творчество и се грижат за това да оставят диря в културната програма на градовете, в които живеят. Такива са обществата на Бетовен, на Брамс, на Вагнер, на Малер. В случая с Николо Паганини, който е вдъхновил почти всички композитори от епохата на романтизма, в неговия роден град Генуа, има едно Общество на приятелите на Паганини, което е в основата на популяризирането на творчеството на този голям италиански композитор по света. Това дружество, както и общината на град Генуа, подемат инициативата "Маршрутите на Паганини" като част от European Cultural Routes, един голям проект на Европейската комисия. Това е маршрут, свързан с пътя на Паганини – пътят, по който е популяризирал този тип музикално светоусещане чрез своите концерти  и своите музикални творби. За нас, за Паганини ансамбъл, беше голяма чест да бъдем избрани за посланици в рамките на тази инициатива – посланици на камерната музика и на творчеството на Паганини по света. Аз самият съм член на Обществото на Паганини и за мен лично, не само като концертиращ артист, но и като изследовател на творчеството на Паганини, е чест и отговорност да представям точно камерната му музика  - виртуозна, романтична, белкантова. Именно тя ще звучи на концерта ни на 19 ноември в 19.30 часа в Централния военен клуб в София, в рамките Европейския музикален фестивал".

Марио Хосен разказва в това интервю и за знаменития първи гастрол на Паганини във Виена, който води до истерията и модните тенденции, свързани с магията на Паганини. До този момент, тоест до 48-годишна възраст, Паганини почти не е излизал от Италия. Затова виенските му концерти са толкова важни – след тях само в рамките на няколко години Паганини свири във всички големи културни центрове в Европа. Именно във Виена е създаден Паганини ансамбъл, в състава на който са и Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара).

"Ще представим за първи път пред софийската публика Паганини в съвсем различен ракурс от това, което повечето почитатели на музиката познават. Един Паганини, изцяло вдъхновен от операта и традициите на Италия,  с елементи на пародия и сарказъм дори, но същевременно много лиричен. Освен Паганини в програмата е българската премиера на творба, написана за нас от Георги Арнаудов, чиято световна премиера беше във Виена, както и музика от Ференц Лист, абсолютен титан на европейската романтика, виртуоз на пианото, който е бил изключително вдъхновен от Паганини, ще изсвирим една негова лирична творба в квартетна версия, специално създадена за нас от Рудолф Леополд", добавя Марио Хосен.

Очаквайте специални интервюта за Радио София с д-р Данило Префумо, музиколог, философ и водещ изследовател на живота и творчеството на Паганини и Микеле Тренти, председател на обществото на приятелите на Паганини “Amici di Paganini”, заместник-председател на конкурса "Паганини" и съветник по културните въпроси на Генуа. Двамата  са в София заради Марио Хосен като посланик на музиката на Паганини.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00