Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове.
Силният акцент върху засиления граничен контрол вероятно ще доведе до по-агресивна реакция спрямо нередовните преминавания, включително незаконни връщания. В същото време ускорените процедури, съчетани с ограничените капацитети и ресурси, създават риск от неспособност да се идентифицират правилно непридружените деца, техните специфични нужди и уязвимости или да се вземат предвид техните най-добри интереси. Освен това, този подход може да доведе до задържането на още повече деца за по-дълъг период - в някои случаи до шест месеца.
Фондацията призовава ЕС да следва 10 ключови приоритета, за да гарантира, че правата на непридружените деца са защитени – в съответствие с международното бежанско и правозащитно право.
“Непридружените деца не са нито с родителите си, нито са придружени от друг възрастен, който да отговаря за тях по силата на закона. Те са наистина абсолютно непридружени. В случаите с деца от Украйна - при тах имаме разделени деца, което означава, че са придружени от друг член на семейството, но не от родителите им, коментира адвокат Валерия Иларева - председател на Управителния съвет на Фондация за достъп до права.
По думите ѝ пактът на ЕС представлява пакет от регламенти и директиви, в които съдействат съществуващи правила на ЕС по отношение на убежището и миграцията.
“Добре е, че има такава кодификация. Пактът беше приет тази година и вече е в сила, но пълното му прилагане ще започне от юли 2026 г. До тогава държавите от ЕС имат време да въведат необходимите мерки за пълното прилагане на пакета от законодателни инструменти. Това, което виждаме в тези 10 законодателни акта, е че има ясно разписани гаранции за правата на децата бежанци - Пактмигранти, които и сега съществуват в различни актове или пък от съдебната практика, но ся ясно разписани.
Това, което искаме ние, е в прилагането на тези правила. Така, както виждаме, че те се прилагат, има много нарушения на правата на тези деца, много слабости в системата, които сам по себе си Пактът не може да реши. Необходими са специални мерки, специално внимание, за да бъде разрешено това”, посочи тя.
Сред тези слабости са фактът, че фокусът е върху границите. Процедурите, които сега съществуват в голяма степен се изместват към границите на държавите, особено външните граници.
“Премествайки до голяма степен процедурите по разглеждане на молбите за закрила, на мигрантските молби, на скрининга, се измества към границите. За това трябва да се създаде необходимата инфраструктура, нужните човешки ресурси, обучение на персонал. За това този срок е разумен, защото имаме време да се подготвим”, посочва тя.
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..