Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в предаването “Радиокафе“ психологът Джорджия Арсова.
„Когато майката вече може да говори на едно бебе с очи, уста, сълзи, плач, вече може да насзовава конкретни преживявания и възможния начин за това е, свързвайки ги със своите собствени преживявания, затова за хората, за които емоциите и чувствата са тема табу, е изключително голямо предизвикателство да започнат тези разговори с децата си“, подчерта тя.
Специалистът изтъкна, че множество детски емоции се изразяват чрез плача и той е различен при всяка от тях така, като всяка емоция е различен вид преживяване.
Важно е да се уточни, че всички родители по един или друг начин обособяват преживяванията на децата си и по някакъв начин дефинират техния път – може да се нарече травма, може да се нарече израстване и свързване с родителите. В момента се отива в една крайност в нашето общество, която представя всички родители като едни травмиращи злодеи, но е добре да не забравяме, че те правят най-доброто, на което са способни, изтъкна Джорджия Арсова.
По думите й, това важи включително и за тези от тях, които проявяват физическо насилие. Причината за проява на физическо насилие е свързана с неспособността да осмисляш и преработиш емоциите си, затова за децата много ценно би било да се научат да се разстройват и след това да се събират – това, за което казваме „юнак без рана не може“ – падаш и ставаш.
Разказвайки за професионалния си опит с момчета, за които емоции като срам, гняв, тъга са строго забранени, тя заяви, че това са деца, които идват във фондацията с девиантно поведение, изблици в детската градина, удряне на други деца, "защото ако не се научим да изразяваме емоциите с думи, ги изразяваме с тялото си“.
На организираното тематично събитие всеки родител е добре дошъл, независимо колко годишно е детето му. Идеята е да се обособи едно такова пространство за срещи, обмисляме и група за подкрепа на родители, която ще бъде отделно от Халите, каза още психологът.
Още конкретика по темата, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...