В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура.
Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател.
"Решихме да направим нещо, което би предизвикало интерес и което и нас самите ни интересува. Говорейки за нещата, които нас ни интересуват, всъщност е прекрасен способ да се покажем и като Рада и Рая не само като Вазова и Господинова“, разкриват момичетата.
“КултурКаст“ и неговата цел
Две интелигентни млади момичета говорят за литература, за танц, за театър, за култура, споделяйки това, което ги е впечатлило, харесало, както постановката "Бурята" на Боб Ръсел, която впечатлява Рая Господинова с това, че е нещо нетрадиционно за българската сцена, като сценография, звук, картина и актьорска игра.
Рада Вазова е свързана с магията на танца и дори мисли в движение.
"С танца се запознах преди около две години, с джаза, с неговия бунт, неговата живост. Чрез него започнах да мисля много бързо. Първо ми се "отвързаха" краката в последствие и мисълта. В момента се опитвам да го интегрирам в ежедневието си по-често. Започнах да танцувам танго наскоро, искам да опозная колкото се може повече стилове“, разказа тя. Като усещане сравнява с литературата – от поезията в джаза, към прозата в тангото.
С "КултурКаст“ искаме да покажем, че и хората на нашата възраст могат да говорят за култура и има какво да кажат, заявиха младите дами.
Рая Господинова ще продължи своя път в литературата, има интерес и към атропологията.
Рада Вазова ще продължи в сферата на изкуството и театъра, но преди да станеш театровед или литературовед, първо трябва човек да бъде философ, отбеляза тя.
Ще се възползват ли от свободата, която младите хора днес имат, да се реализират извън България, чуйте в разговора.
"КултурКаст" е адресиран както към връстниците им, с които са близки по мислене в света, който споделят, така и към по-възрастните, на които подкастът също би бил любопитен.
"Защото нашето поколение често е заклеймявано в неспособност да прави каквото и да е“, посочват те.
Как Рая и Рада биха вложили усилията си в бъдеще за създаване и разпространяване на качествено съдържание, чуйте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Тази седмица коментатори в предаването "Форум" са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов. Фокусът беше върху следните теми: Презастрояването в София - винаги актуална тема за столицата В София няма градоустройство, а материален интерес - липсват улици, училища и детски градини, но изникват нови сгради Цените на..
На 18 март отбелязваме Международния ден на рециклирането, а това е повод за размисъл за възможностите и предизвикателствата пред устойчивото управление на отпадъците, в това число и текстилните. Дрехите, които изхвърляме разделно, са единствените, които имат потенциал след това за повторно използване и рециклиране. Ако ги изхвърляме в смесените..
Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша. Националната протестна акция ще включва над 30 големи града и туристически центъра, съобщават от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови кръстовища ресторантьорите..
В държавните психиатрични отделения и болници в страната започват масови протести с искане за по-добри условия на труд. За сега протестите са обявени за три дни до 19 март. На проведено заседание на Управителния съвет на Българската психиатрична асоциация, е решено да бъдат подкрепени справедливите искания на колегите им от държавните психиатрични..
Тазгодишното 19-то издание, в което се отбелязва Световния ден на социалната работа, отново откроява приноса на професията "социален работник“ към отделните хора, семействата, общностите и обществото като цяло. С важното послание, че усилията на ангажираните със социални услуги, макар и често невидими и непризнати, оказват влияние и осигуряват..
Докъде стигнаха преговорите със здравното министерство, относно исканията на работещите в здравеопазването, които опънаха палатков лагер с искане за по-добри условия на труд и по-добро заплащане. Отговорите на този въпрос дава Красимир Митов , председател на Синдикат “Защита” в ефира на Радио София. “Протестите продължават и дори се разширяват, защото..
Изложение за училищно образование и извънкласни дейности “В час и извън клас“ , ще се проведе в София на 22 март (събота). То е подходящо за родители, тийнейджъри и деца от всички възрасти. На образователната инициатива ще присъстват представители на голям брой софийски училища, както и на организации предлагащи различен тип обучения и..