"През изминалите години Софийският университет заслужено се утвърди като естествено средище на знаещите и можещите хора. Съгради се като дом на свободните духом - на умовете, които търсят и щедро даряват своите знания в полза на обществото.
Университетът успя да се наложи като коректив над всяка една политическа власт, като бариера срещу измислените авторитети и еднодневните герои. Утвърди се като място, където мъдростта и енергията на младостта си дават ежедневна среща, за да черпят вдъхновение от общите ни пътища към бъдещето да създават мечти, човешки копнежи и надежди, да преодоляват трудности", заяви в приветствието си към академичната общност на Алма Матер, студентите и служителите ректорът проф. Георги Вълчев.
Ръководителят на катедрата "Класическа филология" във Факултета по класически и нови филологии проф. Цветан Василев представи академичното си слово на тема “Бащината земя и класическите традиции".
Пред паметника на Климент Охридски академичната общност и ученици от столични училища поднесоха венци и цветя.
По време на академичното тържество бяха връчени удостоверенията на новоизбраните професори за периода от 25 ноември 2023 г. до 25 ноември 2024 г.; стипендии на студенти, награди за научна и изследователска дейност, както и разбира се, годишните награди на Алма Матер за учебната 2023/2024 година за патронния празник. А носител на наградата на Столичната община за най-добър млад учен на Софийския университет стана най-младият от номинираните учени - гл. ас. д-р Теодор Аврамов от Богословския факултет.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..