Университетската Първа МБАЛ "Св. Йоан Кръстител" иска от Столичния общински съвет финансиране, за да купи нов рентгенов апарат за отделението по образна диагностика. Сега действащият мамограф в общинската болница е на повече от 18 години и често се разваля. Необходимите средства за дигитален рентгенов апарат са 220 000 лв. без ДДС.
Силно амортизирана е и голяма част от медицинската апаратура в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина", пише в друг доклад до СОС. Лечебното заведение има нужда от финансиране за покупка на комбиниран дигитален рентгенов апарат за отделението по "Образна диагностика", стационарен ехограф за отделението по "Детски болести", анестезиологични апарати и операционни маси за операционния блок, както и за мултидисциплинарна ултразвукова платформа за хирургичните отделения и гинекологията.
Общата стойност на необходимата техника е до 906 506 лв с ДДС. Ако СОС одобри отпускането на тези средства, качеството на работата и резултатите от лечението на пациентите ще се повишат значително, коментира директорът на болницата д-р Борил Петров.
Съветниците трябва да решат и дали ще отпуснат средства за основен спешен ремонт на покрива и санитарните помещения на ДКЦ 28, което обслужва жителите на район "Искър".
Сградата на поликлиниката е в експлоатация от 1985 г. и оттогава в нея не е извършван основен ремонт. Вследствие на течовете през годините, водата е проникнала до ел.инсталацията и съществува реален риск от пожар и тежки аварии. за да се извърши архитектурно и енергийно обследване на сградата, ремонт на покрива и на 16 санитарни помещения са необходими над 1 млн. лв. с ДДС, пише в доклада до СОС.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..