Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро" излязоха пред публика с нов формат, в който създават драматургично произведение, една инициатива, наречена “Наобратно“, в която обаче присъства текст.
“Това е един проект, за който се вдъхновихме още от миналата година, да пробваме в тази посока. “Наобратно“ е формат, в който нещата се развиват за три дни, в които виждаме историята наобратно, започвайки от финала – третият ден, след това средата и накрая началото, което всъщност е предизвикало случването на самата история, за да се стигне до третия ден на финала.
Звучи малко объркано, но и за нас е много трудно, защото се налага хем да импровизираме, а като го правим, все едно знаем какво се е случило през предишните два дни, в което от време на време мозъкът започва да блокира, но форматът е супер интересен“, разказа Карабашев.
“Реално финалът ще бъде написан от автори, за които направихме кастинг, в който всякакви хора можеха да участват. Накрая се спряхме на трима автори – Здрава Каменова, Катерина Георгиева и Радина Миланова, чиито текстове най-много ни вдъхновиха и така спечелиха кастинга и ние работихме с тях. Идваха на нашите тренировки и виждаха как се случва форматът, за да изгладят специфичната информация, от която има нужда финалът, за да може актьорите да изградят това, което се е случило преди този финал“, поясни още той. По думите му, авторите са написали своите текстове, вдъхновени от работата на актьорите във формата.
“Имаме още две представления, които публиката ще може да види по нататък, а догодина ще бъде третото“, каза Тони Карабашев. На 1 декември предвиждат да изберат и “Импровизатор на годината“.
Сред важните събития в програмата на "Хахаха Импротеатър" е отбелязването на 15-тия рожден ден. Събитието ще се случи на 13 декември в „Топлоцентрала“ в Голямата зала. Ще бъде разказана една история, която ще се играе в три различни формата. Героите ще започнат първоначално в един жанр и ще преминават към друг. На сцената ще бъдат и приятели на трупата.
За присъстващите няма възрастови ограничения. Представлението е насочено към всякаква аудитория, увери Тони Карабашев. С него разговаря Мария Бояджиева. Чуйте в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..