Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София
Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от най-популярните стриймъри на съдържание, свързано с видео игри в България. Те помагаха на отборите си от голямата сцена, на която след това се качи и официалният съдия от Гинес, който обяви рекорда!
Разговаряме с хората, заради които влязохме в голямата Гинес книга – основателят на TDB Play Мартин Кадинов, който пое организацията и успя да привлече от Обединеното Кралство създателите на технологичното решение, без което рекордът нямаше да е възможен - Стив Макнийл и Роб Седжбир, създатели на интерактивно комедийно шоу Wi-Fi Wars:
"Да, чудесно е. Преди осем години счупихме рекорда на американците за първи път, а те много бързо го подобриха отново и ни победиха. Така че сме много щастливи, че Мартин ни покани да се присъединим към вас тук в България и да си върнем титлата. Благодаря ви. Отново сме най-добрите!" (Стив)
"Всички видеоигри по дефиниция са интерактивни. Още преди 70 години когато са започнали да играят са взаимодействали с интерфейса на компютъра. Но Wi-Fi Wars е интерактивно на няколко нива – защото играеш на телефона си, защото го правиш с други хора и защото всичко това се прави с помощта на водещия на сцената, който превръща изживяването в шоу. Така че не става дума само за един, а за три слоя интерактивност.
За мен специалният момент беше преди рекорда, когато направихме тестовата игра. Разделихме хората на два отбора. Представи си 220 души в един отбор и 220 в другия. Понг е много базова игра, като тенис, където имаш две ракети - чертички, с които трябва да насочваш топчето - точка. И тези ракети се движат само ако 50 процента плюс един човек в отбора натискат правилното копче. В началото в залата се чуваше само – „това не работи“, но когато ракетата се премести за първи път, усетихме приливната вълна от ентусиазъм. 440 човека разбраха, че имат контрол върху случващото се и, че трябва да победят заедно – като отбор. Усещането беше неописуемо!" (Мартин)
"Ключовото нещо, за да направиш ретро игрите като Понг забавани отново, е да включиш интерактивния елемент, да дадеш възможност на хората да играят заедно. Но Понг беше едно от най-големите предизвикателства, защото нито един от играчите няма директен контрол върху управлението – трябва координация. Как се включва всеки от тези 440 човека – чрез личното си мобилно устройство, което се превръща в един от 440 контролера. На екрана на телефона имаш две стрелки, а на голям екран в залата виждаш играта и в каква посока се мести топката. Представете си го като демократично гласуване. И да, понякога демокрацията работи доста добре и повече от половината хора в отбора избират ракетата да се премести в правилната посока и успяват да ударят топчето, а друг път не – тогава противниковият отбор печели точка. Същото важи за всички наши игри – винаги е въпрос на отборна игра."Още от разговора им с Александра Илиева за работата, която не е работа, за крайната им цел и защо игрите са най-добрия начин на учене - в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..