Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите":
"На практика тези Национални награди придобиват международен характер. Гран при тази година отиде при акад.Русчев - това е награда за цялата правна общност, от 27 години няма учен с подобна награда. Помагам с правни съвети и про боно - когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим.
Предизвикателствата са доста. Арбитражният съд на БСК позволява бързо, ефективно и качествено правораздаване за разлика от държавното. Делата са изключително интересни. На практика няма привилегироване на по-силните, интегритетът на арбитрите е на изключително високо ниво, правилата са описани специално и гарантират обективност и безпристрастност. За съжаление в държавното правосъдие има негативни примери, решенията не винаги съответстват на високи стандарти без да почиват реално върху закона и справедливостта."
Още за предимствата на арбитражните производства - в звуковия файл.
Адв.Георги Гатев получи приза "Адвокат на годината":
"Наградата я заслужават много колеги, би им подхождала. Помня, че първото ми бело бе гражданско, но цялата ми практика е с наказателни. Имал съм много трудни дела, но всяко дело е важно. Това са съдби на хора. Нашата работа изисква не само знания и умения, а и сърце и човечност.
Професията ни е мисия, която изисква упоритост, смелост, отдаденост. Правното ниво в НС в последните години е много ниско."
Още коментари на адв.Гатев за досегашната работа на НС - в звуковия файл.
Адв. Пламен Ангелов печели приза "Дело на годината" - слушаме го, кое е то:
"Тази година имаше номинирани колеги с впечатляващи дела. "Даньова мама" бе сложно дело, започна през пролетта на 2020. Като историяя, наследниците на певицата Мария Балтаджиева решиха да я направят авторска и да я извадят от фолклора. Бинка Добрева с моя помощ обходи цяла България и доказа, че е фолклорна. Тя е чула песента от Балтаджиева, но не значи,че тя е неин автор. В крайна сметка три инстанции се произнесоха, че песента е част от фолклорното наследство, че не е авторска. Това дело ми е най-милото, успяхме да запазим народната песен във време на комерсиализация на апетитите."
Още за предизвикателствата пред гилдията - в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..