Служебното правителство ще внесе в Народното събрание държавния бюджет за 2025 г. с 3% дефицит следващата седмица. Основните данъчни ставки няма да се вдигат. Няма да има и увеличаване на осигуровките за работещите, а заплатите на полицаи, военни и учители ще се вдигнат, както е обещано.
Предвижда се обаче облагане на свръхпечалбите на банките, както и данък върху подземните богатства, увеличение на акцизите за цигарите и алкохола и отпадане на някои от намалените ставки.
Трябва устойчиво да продължим да държим 3-процентния дефицит в бюджета.
Да поискаме конвергентни доклади за констатация, че сме в съответствие с критериите. От тях зависи дали ще влезем в еврозоната от 1 юли 2025 г. или от 1 януари 2026-а.
Това коментира пред БНР-Радио София икономистът Румен Гълъбинов.
"Най-големият стимул за изсветляване на българската икономиката е бъдещото ни членство в еврозоната. Ефектът е бил забелязан във всички страни, които са влезли там. Освен това членството в зоната ще доведе до ръст на БВП, растат и приходите от такси, мита и осигуровки – смята специалистът. – Шенген още повече ни стимулира за бизнес и инвестиции, особено в сектори, които са свързани с това свободно движение. Можем и трябва да привличаме повече инвеститори за транзитни превози."
Според Гълъбинов сред мерките, предвидени за повишаване на приходите в бюджета има и такива със спорна полезност – например мярката за амнистията се прилага се в извънредни случаи, а и едва ли всички ще се възползват от такава нея.
Той смята, че ковид пандемията отдавна е преминала и мерките могат да се премахнат, ДДС трябва да се уеднакви. Нормално е акцизите за цигарите и алкохола да растат.
За дизела и бензина също може да се отвори тема за дискусия.
Икономистът отбеляза още, че от старите страни членки в еврозоната в момента има и такива, които не отговарят по всички критерии, например Франция е с много по-голям дефицит.
Всъщност преди да говорим за следващата бюджетна година, да довършим 2024 г. с дефицит от 3% и средногодишна инфлация да отговаря да изискването за еврозоната, пожела още Гълъбинов.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...