Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентството - феноменален период в живота

Честит Осми декември, Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus!

Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа:

"Студентският живот се възстанови, въпреки лошото наследство от пандемията, няма го още пълноценния академичен живот, прекъснаха се личните контакти, които много ми липсват. Не можем категорично да кажем, че образованието е изостанало, можем да съдим по професионалното реализиране на студентите. Съвременните студенти са много технологични, самостоятелни, отстояват правата си. Това ни държи във форма.

Имало е случаи студенти да ми допълват знанията, особено в интердисциплинарните курсове и програми, струва ми се, че те са най-печелившите. Със сигурност висшето образование се нуждае от промени, има стандарти, към които да се стремим. Нямаме много сериозно сътрудничество с чуждестранни университети, липсва ни това международно сътрудничество."

Още за това как може да се върнат младите българи, завършили в чужбина и подробности за сборника статии от научната конференция, посветена на борбата с насилието - в звуковия файл.

Слушаме и д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в СУ:

"Предизвикателствата пред преподавателите са свързани с израстването на студентите, да бъдем полезни в живота им. Да придадем степента на практическа употреба на теоретичния материал. Студентите са изключително любознателни и съм оптимист за бъдещето.

Образованието в никакъв случай не е за подценяване в отворения пазар на науката. Обучаваме по Еразъм и подготвеността на идващите студенти не отстъпва на тази на нашите. Винаги може да се търсят механизми за оптимизация, не бива да оставаме на стари лаври и да не гоним новите тенденции. Но сме достоен участник на световната образователна сцена. Образованието е двустранен процес - от студентите научих, че следва да бъдеш искрен с тях."

Повече за т.н. "парламентарна рулетка" и практиките на КС - в звуковия файл.

Репортерът ни Надежда Герова се разходи из Нов Български Университет, за да потърси отговори на въпросите кои са плюсовете и минусите на студентския живот, както и как ще прекарат днешния 8-ми декември:

"Да се развивам, правото на избор, свободата. Животът е забързан, интересен, предизвикателен. Най-накрая учиш нещо интересно заедно с хора с твоите интереси. Уж вече сме възрастни, преподавателите реално работят нещата, които учиш. Дава се перспектива пред собствения живот. Това е период на самоосъзнаване. Феноменален период в живота."

Още за дестинациите за празника, но и за евентуални минуси и съвети към колегите - в звуковия файл.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56