Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В края на 2024 г.: 10% ръст на продажбите на недвижими имоти в София спрямо 2023 г.

Снимка: Георги Нейков, БНР

Пазарът на недвижими имоти в края на 2024 г. в София продължава да е активен, като бележи ръст в продажбите от около 10% в сравнение с миналата година. Това каза пред Радио София брокерът в една от големите агенции за недвижими имоти в столицата Момчил Кръстев.

"Това, което наблюдаваме е постоянно активно търсене. Засилва се търсенето за готови, завършени жилища, както в сегмент ново строителство, така и при вторичния пазар на завършените жилища. Факт е, че наблюдаваме все по-оскъдно предлагане на такива имоти. В комбинация с ниските лихви все още по ипотечните кредити, повишаване на стандарта и средната работна заплата, виждаме един активен пазар", обясни Кръстев.

По думите му, потребителите все по-често търсят завършени имоти, които дават и възможност за сделки на над средните нива. Според него, броят на реално започнатите строежи е двойно по-малък от издадените разрешителни за строеж на годишна база. Това означава, че жилищните единици са около 10 000 на година в София.

"За миналата година и за първите три тримесечия на тази година очакваме около 30 000 сделки, което показва, че новото строителство не е чак толкова значителен дял от общия брой сделки", каза брокерът.

Момчил Кръстев посочи, че се наблюдава и известна миграция на купувачите от старо към ново строителство.

Той добави, че най-лесният начин да преценим дали е по-добре да закупим собствено жилище или да живеем под наем, е като направим аналог спрямо това колко би излязла първоначалната вноска, заедно с месечната вноска по ипотеката, спрямо наема.

"Мога да дам много примери, в които да живееш под наем е по-добрият вариант. Ако обаче гледаме 5-10 години напред, с идеята, че изплащате част от този имот още в началния етап на покупката, то в дългосрочен план, притежаването на недвижим имот излиза по-резонният вариант“, изтъкна Кръстев.

Ако купувачите се чудят дали да инвестират в покупка на парцел, в покрайнините на София, в който сами да построят къща около 100 кв/м или да инвестират в завършен имот в столицата на партерен етаж с двор, цената би била аналогична, посочи Момчил Кръстев.

Кои ще бъдат основните посоки през 2025 г. и има ли отражение в ценови план от предстоящото въвеждане на еврото у нас, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35