Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Славова от Института за пазарна икономика:

Бизнесът търси строители, техникумите предлагат икономисти

Зорница Славова
Снимка: БГНЕС

Доколко професионалното образование отговаря на изискванията на пазара на труда показва направен наскоро анализ на Института за пазарна икономика. Оказва се, че бизнесът търси строители и шивачи, а техникумите предлагат ресторантьори и икономисти.

В годишното проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила през 2024 г. около 2/3 от работодателите имат затруднения при намиране на хора.

Заявените потребности от кадри с професионална квалификация за следващата една година са най-вече в направленията „Архитектура и строителство“, „Техника“ и „Производство и преработка“, като те формират над 60% от бъдещото търсене на специалисти.

В същото време приемът по тези три направления е с дял от 36% от общия прием. Едно от заключенията в доклада е, че за 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко (под 1% от приема) или никакви кадри.

“Ние правим един ежегоден индекс на съответствието между професионалното образование и заетостта, където разглеждаме най-големите сектори и съответствието и там виждаме, че то е около 50%. Говорим за големи сектори, т.е. някой който учи в сферата на промишлеността да работи в промишлеността, не конкретно по специалността си, но поне в същия сектор”, казва авторът на доклада Зорница Славова от Институтът за пазарна икономика.

По думите ѝ, въпреки че основната роля на професионалното образование е именно мост между средното образование и пазара на труда, институциите изобщо не проследяват дали има смисъл, дали се реализират тези хора.

“Дори нямат представа на местно ниво дали тези хора ще могат да се реализират”. На фона на това продължава да има раздут прием в едни специалности за сметка на други. Все още продължават съществуването си и остарелите специалности, по-скоро свързани със селскостопанските професии, както и тези, за които обучението е лесно, защото не изисква огромна (скъпа) материална база, допълва тя.

Чуйте повече от данните на доклада в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23