В международния ден на тангото, 11 декември се срещнахме с Камелия Тодорова – танцьор по кизомба и танго.
“В България се практикуват различни видове танго. При мен то беше като вариант за социални танци, започнах да танцувам салса, малко бачата, след това преминах на кизомба, която много хора наричат анголско танго и в някакъв момент, експериментирайки с различни социални танци стигнах и до тангото. Много от нещата, за които ще разкажа, са от моят личен досег с танца. Не съм корифей на тема танго, не съм преподавател, не съм човек, който е изследвал много тази общност в България, така че за много неща ще си ползвам и подсказки“, посочи тя.
Камелия Тодорова разкри, че в социалните танци ръководещи са не стъпките, а правилата.
"Независимо дали е танго или салса, има определени сигнали – това е много специфичен вид невербална комуникация. Основното при всички тези видове танци е водене и следване, т.е. единият от партньорите води. Бих искала да ги наричам кавалер и дама, но много често, заради навлизането на жените в лидерска роля, т.е. жена води жена, основно заради липсата на кавалери в танците. В повечето случаи това са изключително интуитивни сигнали, в които ако се оставиш на партньора, го слушаш. Важното е в началото да научиш кой сигнал какво означава. Повечето от опитните кавалери използват тези първосигнални вариации, които са много леки - просто впускаш се и следваш“, допълни тя.
Тангото възниква през XIX век в Буенос Айрес, Аржентина. През 2009 година ЮНЕСКО го обявява за нематериално културно наследство на човечеството. Тангото е усещане, начин на комуникация отвъд думите. Във воденето, ролята на мъжа е да интерпретира музиката по някакъв начин, жената следва и украсява, това като цяло е същността на тангото, поясни Тодорова.
Още аспекти от разговора с привкус на танго, чуйте в звуковия файл.
Срещаме се с българското семейство Стефан и Кръстина (Ети) и техните три деца, за да ни разкажат тяхното смайващо семейно приключение в Сицилия, където успяват да се установя, а впоследствие купуват дом…за 1 евро! Най-напред взе думата малката Рая, а след нея, татко ѝ Стефан разказа: "Всичко започна от една много случайна почивка в..
Преди българските читатели да видят книгата, наградена с "Гонкур" - 2024 г. (очаква се да се появи до края на т.г.), вече могат да прочетат "Да бди над нея" от Жан-Батист Андреа . Авторът (роден през 1971 г.) е писател, сценарист и режисьор, получил през 2023 г. най-престижното отличие за литература на Франция. Началото на неговата..
Перник ще кандидатства за европейска младежка столица през 2028 година. Инициативата е на община Перник и младежките организации в града и бе подкрепена от местния Общински съвет. През последните пет години Перник се развива като добър пример на национално ниво по отношение на местната младежка политика. Общината е една от малкото, които имат своя..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио..
От ноември 2024 г., когато са правени първите тестове на софтуера, с който се регистрират влизащите в центъра на София замърсяващи автомобили, досега броят нарушители, влизащи в Нискоемисионната зона, е спаднал почти 10 пъти, съобщи пред БНР-Радио София Надежда Бобчева, зам.-кмет на София в направление "Зелена система, екология и земеползване"..
До обяд видимостта ще се подобри, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб и умерен западен вятър. Максималните температури ще са между 2° и 7°, в София – около 3°. По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа по-често умерен западен вятър. Максималните температури..
Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..