В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow, който е голям само 4 см, но от научната общност се определя като „умопомрачителен“.
Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години.
"Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София акад. проф. Николай Витанов. – При увеличаването на носителите на квантова информация (кюбити) обикновено се влошават качествата на квантовия процесор. От Google успяха така да ги организират, че грешката намалява и процесорът става по-добър."
Доказателство за технологичния успех е, че за 5 минути чипът е изпълнил квантов алгоритъм, за който на познатите суперкомпютри би било нужно много повече време.
Акад. Витанов припомни, че квантовите технологии не са само в квантовите компютри. Съществуват и квантови сензори, които могат много да променят живота ни. Квантовите симулатори пък могат да помогнат за създаването на нови лекарства или материали с невиждани досега свойства. Учените говорят и за квантови комуникации и квантова киберсигурност.
Освен това много надежди има за взаимодействието и взаимопомощта, които могат да си окажат тези технологии с изкуствения интелект.
"Големите играчи" и старъпи работят за създаването на квантов компютър и тази конкуренция е много положителна, отбеляза още българският учен.
Той обърна внимание, че квантовите технологии са тръгнали от Европа от средата на 90-те години на ХХ век. Старият континент трябва да е конкурентоспособен в тази област. Затова и Европейският съюз е приел Квантова програма до 2030 г.
В съвещателния борд на тази квантовата програма участват 15 учени, сред които и акад. Витанов.
С него разговаря Елисавета Белеганска.
През днешния ден от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина, ще се ориентира от северозапад и с него ще нахлува студен въздух, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..
Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..
През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...
От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..
Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..