Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Енчо Господинов:

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Журналистът Енчо Господинов  Снимка: Мария Бояджиева

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София.
Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия президент на САЩ. По думите му този президент показва смирение и скромност в политиката и изминава пеша разстоянието от “Пенсилвания авеню” до Конгреса.

“Картър беше един почтен в много отношения човек. Знам, че в политиката да смесваш почтеност и действия е почти оксиморон, но той е от особен сой човек. В контекста на това, което гърми в пресата по света днес - грандоманията на президента Тръмп, да представи свежи идеи в областта на недвижимата собственост, в контекста на неговите идеи за бъдещето на Канада, на Панамския канал, особено в контекста на това, което Джими Картър направи като върна канала на панамците и подписа договор, който определя и до ден днешен правилата на играта - как да се използва този канал като стратегически транспортен път.

Като журналист Енчо Господинов е познавал част от екипа на Картър - неговият държавен секретар Сайръс Ванс, който определя като много фин дипломат, с когото е работил много години в бивша Югославия, по време на войните. “От него знам, че Джими Картър е вероятно човекът, който най-много е взел от Библията и от човешката доброта и опит през годините и е искал колкото може повече да претвори от най-добрите хуманитарни идеи в човешката практика”.

Външната политика на администрацията на Картър ще се запомни с няколко значими събития:
  • посредничеството за сключване на мирен договор между Израел и Египет,
  • договорът със Съветския съюз за ограничаване на стратегическите оръжия,
  • договорите за Панамския канал, въз основа на които той е върнат на Панама,
  • установяването на пълни дипломатически отношения с Китай,
  • кризата със заложниците в Иран.

Според журналистът Картър е най-подцененият президент в американската история, но най-славеният, след като напуска Белия дом.
Заедно със съпругата си в годините след като е бил президент, Картър построява над 4000 жилища за бездомници в САЩ, а и по целия свят, включително и до Индонезия, и Малайзия. Той самият е бил самоук дърводелец и сам е правил столове и маси за тези къщи.

“Една от характеристиките на днешния свят е липсата на юридическа система, на право (по Хенри Кисинджър). Силата на правото, се превърна в право на силния. Нещата се обърнаха”, казва той.

Пример за това е случващото се с палестинците сега. Енчо Господинов цитира и свой приятел евреин, който казва, че една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право. “Тази ерозия се предизвиква от лидери, които са късогледи, които с голямо въображение можем да наречем лидери. Хора, които нито разбират света, нито знаят как да постигнат мир, нито ги интересува съдбата на десетки други народи, които са извън техните граници”.

За Доналд Тръмп Енчо Господинов казва, че знае как да притиска, не бива да бъде подценяван, защото е изключително умел играч. Това, което той очаква от Тръмп, е, че може да реализира плановете си за налагане на нови мита в търговията, както и че има отрицателно отношение към мигрантите в САЩ.

Целия разговор на Лили Големинова с журналиста Енчо Господинов - чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05