Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Енчо Господинов:

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Журналистът Енчо Господинов  Снимка: Мария Бояджиева

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София.
Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия президент на САЩ. По думите му този президент показва смирение и скромност в политиката и изминава пеша разстоянието от “Пенсилвания авеню” до Конгреса.

“Картър беше един почтен в много отношения човек. Знам, че в политиката да смесваш почтеност и действия е почти оксиморон, но той е от особен сой човек. В контекста на това, което гърми в пресата по света днес - грандоманията на президента Тръмп, да представи свежи идеи в областта на недвижимата собственост, в контекста на неговите идеи за бъдещето на Канада, на Панамския канал, особено в контекста на това, което Джими Картър направи като върна канала на панамците и подписа договор, който определя и до ден днешен правилата на играта - как да се използва този канал като стратегически транспортен път.

Като журналист Енчо Господинов е познавал част от екипа на Картър - неговият държавен секретар Сайръс Ванс, който определя като много фин дипломат, с когото е работил много години в бивша Югославия, по време на войните. “От него знам, че Джими Картър е вероятно човекът, който най-много е взел от Библията и от човешката доброта и опит през годините и е искал колкото може повече да претвори от най-добрите хуманитарни идеи в човешката практика”.

Външната политика на администрацията на Картър ще се запомни с няколко значими събития:
  • посредничеството за сключване на мирен договор между Израел и Египет,
  • договорът със Съветския съюз за ограничаване на стратегическите оръжия,
  • договорите за Панамския канал, въз основа на които той е върнат на Панама,
  • установяването на пълни дипломатически отношения с Китай,
  • кризата със заложниците в Иран.

Според журналистът Картър е най-подцененият президент в американската история, но най-славеният, след като напуска Белия дом.
Заедно със съпругата си в годините след като е бил президент, Картър построява над 4000 жилища за бездомници в САЩ, а и по целия свят, включително и до Индонезия, и Малайзия. Той самият е бил самоук дърводелец и сам е правил столове и маси за тези къщи.

“Една от характеристиките на днешния свят е липсата на юридическа система, на право (по Хенри Кисинджър). Силата на правото, се превърна в право на силния. Нещата се обърнаха”, казва той.

Пример за това е случващото се с палестинците сега. Енчо Господинов цитира и свой приятел евреин, който казва, че една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право. “Тази ерозия се предизвиква от лидери, които са късогледи, които с голямо въображение можем да наречем лидери. Хора, които нито разбират света, нито знаят как да постигнат мир, нито ги интересува съдбата на десетки други народи, които са извън техните граници”.

За Доналд Тръмп Енчо Господинов казва, че знае как да притиска, не бива да бъде подценяван, защото е изключително умел играч. Това, което той очаква от Тръмп, е, че може да реализира плановете си за налагане на нови мита в търговията, както и че има отрицателно отношение към мигрантите в САЩ.

Целия разговор на Лили Големинова с журналиста Енчо Господинов - чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36