Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Енчо Господинов:

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Журналистът Енчо Господинов  Снимка: Мария Бояджиева

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София.
Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия президент на САЩ. По думите му този президент показва смирение и скромност в политиката и изминава пеша разстоянието от “Пенсилвания авеню” до Конгреса.

“Картър беше един почтен в много отношения човек. Знам, че в политиката да смесваш почтеност и действия е почти оксиморон, но той е от особен сой човек. В контекста на това, което гърми в пресата по света днес - грандоманията на президента Тръмп, да представи свежи идеи в областта на недвижимата собственост, в контекста на неговите идеи за бъдещето на Канада, на Панамския канал, особено в контекста на това, което Джими Картър направи като върна канала на панамците и подписа договор, който определя и до ден днешен правилата на играта - как да се използва този канал като стратегически транспортен път.

Като журналист Енчо Господинов е познавал част от екипа на Картър - неговият държавен секретар Сайръс Ванс, който определя като много фин дипломат, с когото е работил много години в бивша Югославия, по време на войните. “От него знам, че Джими Картър е вероятно човекът, който най-много е взел от Библията и от човешката доброта и опит през годините и е искал колкото може повече да претвори от най-добрите хуманитарни идеи в човешката практика”.

Външната политика на администрацията на Картър ще се запомни с няколко значими събития:
  • посредничеството за сключване на мирен договор между Израел и Египет,
  • договорът със Съветския съюз за ограничаване на стратегическите оръжия,
  • договорите за Панамския канал, въз основа на които той е върнат на Панама,
  • установяването на пълни дипломатически отношения с Китай,
  • кризата със заложниците в Иран.

Според журналистът Картър е най-подцененият президент в американската история, но най-славеният, след като напуска Белия дом.
Заедно със съпругата си в годините след като е бил президент, Картър построява над 4000 жилища за бездомници в САЩ, а и по целия свят, включително и до Индонезия, и Малайзия. Той самият е бил самоук дърводелец и сам е правил столове и маси за тези къщи.

“Една от характеристиките на днешния свят е липсата на юридическа система, на право (по Хенри Кисинджър). Силата на правото, се превърна в право на силния. Нещата се обърнаха”, казва той.

Пример за това е случващото се с палестинците сега. Енчо Господинов цитира и свой приятел евреин, който казва, че една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право. “Тази ерозия се предизвиква от лидери, които са късогледи, които с голямо въображение можем да наречем лидери. Хора, които нито разбират света, нито знаят как да постигнат мир, нито ги интересува съдбата на десетки други народи, които са извън техните граници”.

За Доналд Тръмп Енчо Господинов казва, че знае как да притиска, не бива да бъде подценяван, защото е изключително умел играч. Това, което той очаква от Тръмп, е, че може да реализира плановете си за налагане на нови мита в търговията, както и че има отрицателно отношение към мигрантите в САЩ.

Целия разговор на Лили Големинова с журналиста Енчо Господинов - чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00