Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 8 града 4 късометражни филма представят "Български митове и легенди"

В София прожекциите са на 20 февруари и 4 март

2
Снимка: kinematograf.bg

Под заглавието "Български митове и легенди" са събрани 4 нови български късометражни филма, изключително различни, но с нещо общо помежду си - нишка, която ни отвежда към дълбочината на българските традиции и култура, разкривайки митове, легенди и дори живи и до днес мистерии.

В предаването "Добър вечер, София" се включи Юлиян Спасов от "Кинематограф", за да разкаже повече.

"Програмата “Български митове и легенди“ изготвиха съвместно нашите редактори с Клуба на пътешественика през 2024 година. В момента реализираме голяма кампания по тази програма, пътуваща из цялата страна. Представяме я в осем града и съответно трябваше да обявим нови прожекции за София, защото не върви да я има навсякъде, но да я няма тук", разкри той и допълни, че на 20 февруари, четвъртък, на сцената на Централни хали ще можем да видим програма, представяща различни моменти и щрихи от българските традиции, които са добре изследвани от българската етнография и фолклористика, разказани по един по-съвременен начин за по-младата и по-широката публика.

Подбраните филми представят една впечатляваща панорама. "Гвоздеят" на вечерта е филма "Сурва" на Калина Горанова, който разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно и обличат страшни костюми, на едноименния празник, свързан със сурвакарството.

Друг интересен филм е "Майсторът на цървулите" на режисьора Димитър Богословов, чрез който надникваме в този древен български занаят.

Филмът “Вай-дудула“ на Светла Рангелова е с разчупен младежки художествен сюжет. Разказва за сблъсъка между два тотално различни свята – модерният и забравеният, който всъщност се оказва, че не е забравен.

От "Кинематограф"  посочват, че самите те гледат програмата с почитание към разказа за света на българските традиции и това, което се случва там.

Поради големия интерес към прожекциите на "Български митове и легенди" организаторите са обявили и втора дата – от 19 часа на  4 март, със същата локация на събитието.

Още подробности чуйте от разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36