Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“ с фокус върху младите български художници

За девета поредна година Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum представят изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“, като представя новите имена на художници, които заслужават внимание през настоящата година.  “Арт старт 2025” обединява артистите и техните работи около темата “Центробежни сили”, а куратор на изданието тази година е Весела Ножарова.

В настоящето издание погледите са обърнати в голяма степен навътре, към динамиката на локалната сцена. Тази година проектът ще се разгърне и в международен образователен модул: училище за художници.

Посещавайки серия от лекции и участвайки в практически уъркшопи, младите художници ще могат да надградят професионалните си умения и възможностите си за бъдеща реализация. Допълнителната образователна програма ще включва лекции на кураторите Снежана Кръстева и Станимир Стоянов. Както и майсторски класове с унгарската дизайнерка на бижута Флора Ваги и германския артист Грегор Хилдебранд.

“Това, което се променя всеки път е кой курира, чия е гледната точка към най-новата сцена в изкуството, и кой набелязва по някакъв начин появяващите се тенденции в изкуството”, казва кураторът на изложбата Весела Ножарова.

Тя обясни, че през годините са били куратори тя и Стефка Цанева, защото измислят изложбата като формат преди 9 години. През годините са канили и други куратори като Боряна Чикова - един от най-добрите млади куратори в момента.  През последните две години предоставят тази платформа за кураторски практики на млади художници, като идеята е да видят през техните очи как изглежда поколението на младите артисти.

“Тази година решихме да се върнем малко към центъра. Аз курирам двете изложби, като идеята беше да изберем преди всичко художници, които са продукт на българската образователна система, които работят и живеят тук”, допълва тя.

Според нея тази година могат да бъдат забелязани тенденции, защото има много живопис, скулптура, работа с по-традиционни материали, като въпреки това крайният продукт изглежда много съвременно, модерно и непознато.           

Относно заглавието на изложбата тази година, Весела Ножарова обясни, че заигравката с физиката е по линия на центробежните сили, които се движат от центъра към периферията, но след това отново започват да се движат към центъра. 

“Това е движение, което е свързано отново със силите, които се формират на едно определено централно място. Напрактика тялото, което се движи от центробежните сили, не може да избяга от центъра.

Такъв тип обобщаващо заглавие за изложбата би могло да характеризира моята гледна точка към тези артисти, като автори, които са родени в художествената среда на България през 2025 г., в българската художествена действителност, и които винаги имат една гледна точка на запад, в чужбина, в световното изкуство.

Тяхната гледна точка минава обикновено през социалните медии, през музика, през градска култура. Доста по-отворени са към света, но винаги се завръщат към това, което интересува тяхната малка общност, среда, българската действителност”, обяснява тя.          

Чуйте повече за изложбата в разговора на Гергана Пейкова и Весела Ножарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Богориди

Историята оживява - Родът Богориди: Атанас, Стефан и Йоанис Богориди

Историята на рода Богориди. Кой е нейният родоначалник? Кой е Атанас Богориди? Арх. Ивелин Любенов, генеалог, разказва: Началото е с няколко спекулации около възможната етимология на името "Богориди". Стефан участва в експедиционния корпус в Египет срещу френския корпус. Получава титлата "княз" и е управител на о-в Самос. Той дарява своя къща в..

публикувано на 15.03.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Оборище

Радиоразходка из квартал Оборище, разположен около Докторския паметник. Разказваме за красиви къщи и важни личности, които са обитавали един от най-известните софийски квартали: Кога е построен един от първите софийски паметници, Докторският паметник и каква е била градината, в която е построен? Какво е имало на мястото на Северното крило на СУ и къде..

публикувано на 15.03.25 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 15.03.25 в 14:00

Дали познаваме човешкия мозък?

Д-р Георги Георгиев , зам. председател на УС на Асоциация за инсулт и афазѝя ни гостува по повод „Седмица на информираност за мозъка“ (10-16.3) и съпътстващата я изложба „Човешкият мозък“ (14-23.3): "Често забравяме, че трябва да полагаме грижи за мозъка си, освен за тялото си. Трябва да сме добре хидратирани и да не изпадаме в прекален глад. Но и да..

публикувано на 15.03.25 в 11:50
Васил Анастасов

На игра в музея

TreasureUP е интерактивна платформа, която превръща музеите в забавно и ангажиращо преживяване чрез персонализирани мисии, добавена реалност и игровизирани награди. Слушаме създателя ѝ Васил Анастасов : "Това е нашият опит да игровизираме музеите. Нещо като допълнителен гид за определени артефакти. Ако потребителите към края се представят..

публикувано на 15.03.25 в 10:51
Живко Джамяров

Стратегия как искаме да живеем

Бестселърът на американският лекар д-р Кейси Мийнс, който прекара над 30 седмици в класацията на „Ню Йорк Таймс“, „Добрата енергия“ –  представен ни от Живко Джамяров, създател на български бранд за биосуперхрани и посланик на книгата и здравословния начин на живот: "За идеите в книгата не се говори много. Масово се сблъскваме със заболявания,..

публикувано на 15.03.25 в 10:07

"Форум", 14.03.25: Младите в социалните мрежи - "геройства" и разстройства

На финала на работната седмица коментаторите на "Форум" не повтаряха въпроси и отговори, не обобщаваха изминалите дни, а анализираха процесите и тенденциите по следните теми: Съдебната реформа – дългогодишна "дъвка". С нея трябва да се заемат специалисти, а не от политически клакьори. Дигиталните навици на младите хора у нас. Комуникации..

публикувано на 14.03.25 в 18:20