Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове. Елена Начева съживява и читалището, създавайки НЧ „Пробуждане 2020“.

Поредното интересно събитие в Смоличано събра ученици от две гимназии - ПМГ "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил и Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ в Плевен. В рамките на петия младежки пленер "Ухание на пролет" те рисуваха сред природата, далеч от градския шум и суета под ръководството на Детелина Тихолова.

„И макар времето да не беше много усмихнато, тези деца не само създадоха прекрасни картини,  но и изрисуваха очукания и овехтял трафопост в селото и го превърнаха в произведение на изкуството“ – разказва с вълнение Елена Начева. Проектът е на Елисия Благоева от 11 класа в математическата гимназия в Кюстендил. „Не сме използвали шаблони, нито проектори за да си улесним работата, всичко се изрисуваше на момента“ – казва Елена и специално благодари на електро-разпределителното дружество, които ремонтират трафопоста и разчистват пространството около него, предоставят вишка, каски и технически указания и помощ на децата. А по проекта те рисуват горски животни, дървета и горска библиотека. „Сега се надяваме, че като го изрисувахме, вече няма да ни спират тока“ – с усмивка добавя Елена Начева.

Идеята за рисуване на сградите тя „си взима назаем“ от една прочута вече дама, наречена босоногата артистка. „Тя обикаля света и намира такива занемарени селца, където събира деца и заедно с тях успява да изрисува всички овехтели постройки. В резултат на това селото се оживява, превръща се туристическа атракция, има поминък, идват млади хора. И си помислих – какво читалище, какъв културен център ще бъдем, ако около нас сградите са грозни и сиви. И затова сега им даваме нов живот“.

Трафопостът е поредният красиво променен елемент в село Смоличано. А горската библиотека, която децата рисуват върху вратата му, е препратка към един стар автобус, който ще бъде дарен от един съсед, за да бъде и той изрисуван, но и напълнен с книги. „Понеже по бюрократични причини все още нямаме място за библиотека, ние намерихме това решение – библиотека в автобус, но за разлика от другите библиобуси, тя няма да пътува, а ще си стои в Смоличано. Пък някой ден, вярвам, ще си имаме истинска“ – допълва картината Елена Начева, която именно с тази надежда, ясна визия и много отдаденост променя село Смоличано. „Искам като идват хората тук, да усещат, че навлизат в едно различно пространство, с настроени, със стил и наситено с изкуство“.

А картините, създадени по време на пленера „С ухание на пролет“ ще бъдат показани първо в Плевен, а след това в Дервиш баня в Кюстендил, на 15 май.

Проектът за пленера се реализира с финансовата подкрепа на програма "Любителско изкуство", направление "Визуални изкуства".


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37